Strona Główna ˇ Forum ˇ Zdjęcia ˇ Teksty ˇ Szukaj na stronieWtorek, Maja 30, 2023
Nawigacja
Portal
  Strona Główna
  Forum
  Wszystkie teksty
  Mapa serwisu

Ilustracje
  Galeria zdjęć
  Album
  Stare mapy
  Stare pieczęcie

Teksty
  Historia
  Przodkowie
  Czasy Pawlikowskich
  Czasy przedwojenne
  II wojna światowa
  Po wojnie
  Zasłużeni Milnianie
  Adolf Głowacki:
Milno - Gontowa
  Ze starych gazet

Plany zagród
  Mapka okolic Milna
  Milno - Bukowina
  Milno - Kamionka
  Milnianie alfabetycznie
  Gontowa
  Gontowianie alfabetycznie

Literatura
  papierowa
  z internetu

Linki
  Strony o Kresach
  Przydatne miejsca
  Biblioteki cyfrowe

Konktakt
  Kontakt z autorami

Na stronie
Milno na Podolu
Najnowszy użytkownik:
decwladyslaw
serdecznie witamy.

Zarejestrowanych Użytkowników: 153
Nieaktywowany Użytkownik: 0

Użytkownicy Online:

Adolf21:44:33
Katarzyna 2 dni
Kazimierz 6 dni
Jozef 4 tygodni
maria 6 tygodni
zenekt 8 tygodni
MarianSz14 tygodni
artdeco92616 tygodni
Remek31 tygodni
Zdzislaw57 tygodni

Gości Online: 10

Twój numer IP to: 3.231.217.107

Artykuły 331
Foto Albumy 67
Zdjęcia w Albumach 1882
Wątki na Forum 45
Posty na Forum 129
Komentarzy 546
Losowa fotografia
Nowe komentarze
komentarze do artykułów Wydaje mi się, że równ...
komentarze do artykułów Z wielką ciekawością p...
Nowe komentarze Witam serdecznie, Kwo...
komentarze do artykułów Drodzy Państwo! Jest...
komentarze do zdjęć Kielich w czasie renow...
W poczekalni:
Nadesłane Zdjęcia: 0
Nadesłane Artykuły: 0
Nadesłane Linki: 0
Nadesłane Newsy: 0
Ankieta
Z jaką miejscowością jestem związany

Milno

Gontowa

inna w okolicy

żadna w okolicy

Musisz się zalogować, żeby móc głosować w tej Ankiecie.
Współpraca
Strona powstała we współpracy z serwisem internetowym Olejów na Podolu www.olejow.pl

Zagłosuj na nas

KRESY

Witamy

Ta strona internetowa jest poświęcona pamięci o wiosce Milno na Kresach Wschodnich i jej polskich mieszkańcach.

Powstała na podstawie pracy Pana Adolfa Głowackiego ze Szczecina "Milno - Gontowa. Informacje zebrane od ludzi starszych - urodzonych na Podolu, wybrane z opracowań historycznych i odtworzone z pamięci" (Szczecin 2008) oraz kilkunastu artykułów opublikowanych przez autorów serwisu internetowego "Olejów na Podolu". Sam zaś pomysł jej założenia narodził się na Pierwszym Zjeździe Milnian i Gontowian 27 lipca 2008 r w Rogozińcu.

Dalszy rozwój tej strony jest w Twoich rękach, Drogi Czytelniku. Prosimy o życzliwą pomoc, o przysyłanie zdjęć i nowych materiałów.

Poszukujemy także współpracowników. Nie jest wymagana znajomość tworzenia stron internetowych. Wystarczy umiejętność przepisywania tekstów na komputerze, przywiązanie do Milna, oraz - przede wszystkim - trochę wolnego czasu i chęci.

ŻÓŁKIEW
ŻÓŁKIEW (Żowkwa)

W drodze powrotnej z wycieczki w 2009 roku, zatrzymaliśmy się w Żółkwi. Rynek ze starą zabudową, zamkiem i polską kolegiatą, jest w całości cennym zabytkiem i świadkiem potęgi Królestwa Polskiego. To warowne miasto, na miejscu wsi Winniki nad rzeką Świną, założył i wybudował od podstaw, Stanisław Żółkiewski (1547-1620) hetman wielki koronny i kanclerz, wybitny wódz, symbol bohaterstwa i wiernej krajowi żołnierskiej służby. Większość prac budowlanych nadzorowała jego żona Regina z Herburtów, bo hetman wciąż był zaangażowany w sprawy państwowe.

Prawa miejskie nadał miastu król Zygmunt III Waza. Żółkiewski nie popierał polityki króla, ale w czasie rokoszu Zebrzydowskiego stanął po jego stronie i pobił rokoszan. Wiedział, że nie można dopuścić do tragedii rozbicia kraju. W 1610 zdobył Moskwę, a w 1620 poniósł bohaterską śmierć w walce z Turkami pod Cecorą, a jego syn Jan został ranny i wzięty do niewoli. Żona wykupiła pozbawione głowy ciało męża i pochowała w żółkiewskiej kolegiacie. Syna też wykupiła, ale on wkrótce zmarł (1623). W 1626 ona również obok nich spoczęła. Kolegiatę pod wezwaniem św. Wawrzyńca Męczennika i św. Stanisława, wybudowano w latach 1606-1618. Po śmierci Reginy, wzbogacanie świątyni nadzorowała jej córka Zofia. Mężem był Jan Daniłowicz z Oleska. Ich córka Zofia Teofila odziedziczyła Żółkiew i wyszła za Jakuba Sobieskiego. Później Żółkiew stała się ulubioną siedzibą ich syna, króla Jana III Sobieskiego, który urodził się w Olesku, ale przebywał w Żółkwi. Jan przebudował żółkiewski zamek, czyniąc z niego iście królewską rezydencję. Po śmierci króla, jego wnuczka Maria Karolina de Bouillion przekazała żółkiewskie dobra Michałowi Kazimierzowi Radziwiłłowi „Rybeńce”. Kolegiata w okresie ZSRR była magazynem obsługiwanym przez dość uczciwych ludzi. Dzięki temu choć trochę uszkodzone, zachowały się ołtarze, bogato rzeźbione stalle, oraz nagrobki Żółkiewskich i Sobieskich. Główne uszkodzenia dzięki polskim sponsorom i ludziom dobrej woli, zostały naprawione, a mniejsze są wciąż jeszcze sukcesywnie usuwane. Władze lokalne w każdej sprawie są z góry na nie – informuje proboszcz. Aby coś załatwić kontaktuje się z polskimi, te z ukraińskimi i dopiero z góry przychodzą polecenia oraz naciski na miejscowe.

CAŁY TEKST TUTAJ


Adolf Głowacki 2023
PODHORCE, OLESKO, MILATYN

PODHORCE, OLESKO, MILATYN


To kolejny cel naszej wyprawy w 2012 roku. Droga wspina się i opada, bo to Gołogóry. Z boku zostawiamy Podhorce. Na wzgórzu pałacyk nazywany Małym Wersalem. Ta wspaniała rezydencja, jedna z najpiękniejszych w Polsce, już ledwie zipie. Jedynie kształt zabezpieczonej dachem budowli i zarys wzgórza, ten sam.

Tę wieś, król Władysław Warneńczyk nadał w 1440 roku, Januszowi Podhoreckiemu. Odkupił ją od niego hetman wielki koronny, kasztelan krakowski Stanisław Koniecpolski i około 1640 roku wybudował ten piękny pałac-zamek. Nad bramą był napis: „Miejsce uciech i wypoczynku”. Po nim należał do Sobieskich i Rzewuskich. Ci ostatni odnowili go w 1720 roku i założyli zbiór pamiątek po królu Janie III Sobieskim.

CAŁY TEKST TUTAJAdolf Głowacki
2023
Podziękowanie osobom, które wsparły naszą stronę "Milno na Podol
Podziękowanie osobom, które wsparły naszą stronę "Milno na Podolu".
Strona "Milno na Podolu" jest płatna. Prowadzona jest nieodpłatnie przez wolontariuszy, ale coroczna opłata za miejsce na serwerze internetowym i nazwa domeny "milno.pl" musi być opłacona. Nie mamy żadnych dotacji państwowych ani sponsorów, dlatego ,aby strona istniała zmuszeni jesteśmy sami opłacać faktury. Po ogłoszeniu naszej prośby o zbiórkę pieniędzy na zapłacenie zaległych faktur za lata 2019, 2020, 2021, 2022 milnianie i gontowianie wsparli naszą prośbę.

Zebrano ogółem 3450 zł.
Uregulowano zaległość 2040 zł /w zaokrągleniu/
Pozostało 1410 zł

Pozostała kwota zostanie przekazana na płatność we wrześniu 2023 r.

Oto lista osób ,które przekazały pieniądze na opłatę strony "Milno na Podolu";

1. Bałuska Jolanta/Majkut/ -Pacholęta
2. Baran Zbigniew - Gorzów
3. Binias Maria/Zaleska/ -Rogoziniec
4. Buksza Alicja/Majkut/- Pacholęta
5. Chliszcz Danuta/Suchecka/ -Zbąszynek
6. Czajkowski Bolesław i Teresa - Szczecin
7. Czyż Danuta/Szeliga/ -Gątowa- Pacholęta
8. Dec Antoni - Zielona Góra
9. Dec Jan -Międzyrzecz
10. Dec J.E.S.- Poznań
11. Dec Władysław -Międzyrzecz
12. Głowacki Adolf - Szczecin
13. Głowacki Czesław-Pacholęta
14. Grzech Czesława/ Majkut/ -Pacholęta
15. Jakubowski Józef- Skwierzyna
16. Kruszelnicka Ewa-Rogoziniec
17. Letki Józef - Rogoziniec
18. Łoik Halina-Pacholęta
19. Małek Wiesława/Letka/-Pacholęta
20. Mania Krystyna/Dec/ -Zbąszynek
21. Markowicz Maria/Krąpiec/ -Pscholęta
22. Marcjasz Czesław-Pacholęta
23. Mikuła Jan i Czesława/Dec/- Zbąszynek
24. Milewska Danuta/Zawadzka/- Pacholęta
25. Niemczyk Józefa/ Letka/-Pacholęta
26. Pawłowski Tadeusz- Międzyrzecz
27. Stępień Jerzy i Danuta/Szeliga/-Gliwice
28. Szeliga Maria- Zabrze
29. Szeliga Małgorzata i Marian-Mikołów
30. Szurpicka Danuta/Krąpiec/ Pacholęta
31. Tołpa Janina/Łoik/-Pacholęta
32. Turecki Zenon i Anna/ Zaleska/ -Żary
33. Zając Edward - Pyskowice
34. Zając Jan - Międzyrzecz
35. Zając Stanisław- Międzyrzecz
36. Zaleska Maria-Zbąszynek
37. Zaleski Zbigniew i Maria/Dec/ -Wrocław

Dziękujemy wszystkim, dzięki którym strona nadal będzie istniała.
KRZEMIENIEC, ZBARAŻ, TARNOPOL
KRZEMIENIEC, ZBARAŻ, TARNOPOL
z przystankiem w Ihrowicy.


Z Poczajowa jedziemy do Krzemieńca, który okolony malowniczymi górami, leży w wydłużonej dolinie rzeczki Ikwy. Wzdłuż tego potoku ciągnie się główna ulica Szeroka. Teraz Szewczenki. Miasta w którym przyszedł na świat, spędził młodość i w słynnym Liceum pod okiem ojca Euzebiusza, uczył się Juliusz Słowacki. Tę uczelnię w kolegium pojezuickim założył Tadeusz Czacki. Szkoła szybko stała się ważnym ośrodkiem życia umysłowego, a miasto zyskało nazwę Aten Wołyńskich. Dzięki darczyńcom zgromadzono w niej bogaty księgozbiór i zestaw różnych materiałów naukowych. Powstała pracownia fizyczna, mineralogiczna i geograficzna. Utworzony został też ogród botaniczny. w 1816 roku liczyło już około 600 uczniów. Wychowankami tego Liceum obok Słowackiego, był poeta Antoni Malczewski, pisarz Feliks Bernatowicz, historyk i poeta Karol Sienkiewicz, dramaturg Józef Korzeniowski i inni. Słowacki do końca życia tęsknił za miastem swojego dzieciństwa i w wielu strofach to utrwalił. Tam na wzgórzu, w najstarszej części polskiego cmentarza, spoczywa jego matka, Salomea Becu. Obecne władze postawiły płytę pamiątkową w miejscu budynku w którym spędziła ostatnie lata i zmarła.

CAŁY TEKST TUTAJAdolf Głowacki
2023
PODKAMIEŃ, POCZAJÓW

PODKAMIEŃ, POCZAJÓW


Te dwa sanktuaria maryjne dominowały na tym obszarze. Podkamień skupiał Polaków, Poczajów Rusinów. Nazwa Podkamień pochodzi od położenia osiedla u stóp wzgórza z olbrzymim kamieniem. Według przekazów, pierwszą misję na podkamieńskiej górze założyli dominikanie już w XIII wieku. Drewniany kościółek pw. Matki Bożej Różańcowej spalili Tatarzy, a zakonników zamordowali. Stąd nazwa Góra Różańcowa. Drugą z 1464 roku, również zlikwidowali. Dopiero w 1607 na stałe osadza ich tam Baltazar Center. Budowa dużego kościoła i klasztoru rozpoczęła się w 1612. W 1680 wali się sklepienie. Z pomocą przychodzi rodzina Sobieskich. Jan III Sobieski chciał zrobić z Podkamienia drugą Częstochowę. I taką rolę pełnił on w tym rejonie. Kościół poświęcono w 1695. Cudowny obraz Najświętszej Marii Panny w ołtarzu głównym, koronowano 15.08.1727 roku. Uroczystości trwały oktawę. Brak dokładnych informacji kto go malował i kto przekazał do klasztoru. Sklepienia pokrywały malowidła o tematyce Łaski Bożej, Królowej Nieba i Królowej Korony Polskiej, a w prezbiterium Wniebowzięcia NPM. W kościele było 11 ołtarzy: główny z cudownym obrazem NPM, boczne św. Jacka i Dominika, przy prezbiterium św. Wiktorii i Ukrzyżowanego Chrystusa, oraz 6 małych przy pilastrach. Światła w ołtarzu i bogatych żyrandolach, skrzyły się w marmurowych posadzkach. Za prezbiterium dobudowano chór zakonny. Stała w nim figura MB, a przy niej leżał kamień z odciśniętymi Stopkami Maryi, do których na kolanach, po za ołtarz, przesuwał się nie kończący strumień ludzki. Ten kamień wycięto ze skały gdzie objawiła się Matka Boska. Klasztor tworzyły dwa czworoboki. Na dziedzińcu jednego była studnia o głębokości 122 metry. Kuto ją w skale 18 lat. Całość otoczona została murami i basztami obronnymi. Na dziedzińcu kościelnym w 1719 roku, postawiono figurę MB. W skład kompleksu wchodziła kaplica Zaśnięcia Panny Marii z leżącą jej postacią.

CAŁY TEKST TUTAJAdolf Głowacki
2023
Strona 1 z 35 1 2 3 4 > >>
Ostatnie aktywne Tematy
Forum Wątek Oglądane Odpowiedzi Ostatni Post
Szukam informacji / proszę o pomoc ks. Aleksander Markiewicz 13660 3 Kazimierz
Szukam informacji / proszę o pomoc Młyn w Milnie. 6074 3 maria
Szukam informacji / proszę o pomoc rodzina Teofila Malec 65535 3 maria
Szukam informacji / proszę o pomoc POSZUKIWANE INFORMACJE GONT... 65535 4 maria
Mam nowe informacje / stare zdjęcia rodzinne Unikatowa księga z Milna i ... 8279 1 maria
Szukam informacji / proszę o pomoc Milno i Gontowa 65535 3 maria
Szukam informacji / proszę o pomoc Rodzina Poszwów 65535 3 Jozef
Mam nowe informacje / stare zdjęcia rodzinne Emigranci z Milna i Gontowej. 8398 0 Jozef
Szukam informacji / proszę o pomoc Józef szeliga sierant wnuczka 65535 4 Jozef
Szukam informacji / proszę o pomoc Rodzina: LOIK - PETRYK 65535 3 maria
Szukam informacji / proszę o pomoc Marcjasz/Marcijasz 65535 1 Marcjasz
Szukam informacji / proszę o pomoc szukam informacji , prosze ... 65535 1 maria
Szukam informacji / proszę o pomoc Zachariasz 65535 8 dark
Mam nowe informacje / stare zdjęcia rodzinne Apel patriotyczny ks Tadeus... 32602 0 Kazimierz
Szukam informacji / proszę o pomoc rodzina Krąpców z Milna 65535 6 maria
Szukam informacji / proszę o pomoc WNUK z Milna 65535 3 maria
Szukam informacji / proszę o pomoc Dokumenty-własność 65535 1 harry
Szukam informacji / proszę o pomoc Kuszneryk 65535 0 maria
Szukam informacji / proszę o pomoc Miazgowski z Gontowy 65535 2 maria
Szukam informacji / proszę o pomoc Poszukiwanie korzeni z Gont... 65535 4 Ziemowit_J
Najnowsze artykuły
Temat Kategoria Oglądano Data
Młyn rodziny Pomes w Milnie Przodkowie 62 26-04-2023 14:03
Milno mogło poszczycić się dwoma młynami. Jeden należał do żydowskiej rodziny Dubowego a drugi do mego prapradziadka Ludwika Pomesa, a po jego śmierci pradziadka Bronisława Pomesa. Poszukiwania śladów owego młyna stały się zaczątkiem wspaniałej przygody, która nie znalazła jeszcze finału za to przyniosła wiele ciekawych historii. Będzie mi bardzo miło jeśli podzielicie się Państwo wspomnieniami lub opowieściami z owym młynem w tle. Pozwalam sobie zamieścić wspomnienia mojej babci Jadwigi, córki Bronisława Pomesa o młynie.
Greckokatolickie księgi ślubów, indeks nazwisk A-C Przodkowie 4499 29-10-2017 16:39
od Albański do Czuma, 201 osób
Greckokatolickie księgi ślubów, indeks nazwisk D-G Przodkowie 4190 29-10-2017 16:38
od Darmohraj do Grygus, 198 osób
Greckokatolickie księgi ślubów, indeks nazwisk H-K Przodkowie 3983 29-10-2017 16:37
od Hałata do Kozak, 200 osób
Greckokatolickie księgi ślubów, indeks nazwisk K-Ł Przodkowie 3923 29-10-2017 16:36
od Kozar do Łucyszyn, 195 osób
Greckokatolickie księgi ślubów, indeks nazwisk M-O Przodkowie 4171 29-10-2017 16:34
od Machnowicz do Owczarek, 172 osoby
Greckokatolickie księgi ślubów, indeks nazwisk P-R Przodkowie 4290 29-10-2017 16:16
od Pacholczuk do Romanów, 170 osób
Greckokatolickie księgi ślubów, indeks nazwisk S-T Przodkowie 4182 29-10-2017 16:14
od Salij do Tretiak, 179 osób
Greckokatolickie księgi ślubów, indeks nazwisk W-Ż Przodkowie 3613 29-10-2017 16:13
od Wasylciów do Żydeczek, 115 osób
Greckokatolickie księgi zgonów, indeks nazwisk A-D Przodkowie 3617 29-10-2017 14:30
od Andruchów do Dec, 397 osób
Greckokatolickie księgi zgonów, indeks nazwisk D-I Przodkowie 3557 29-10-2017 14:29
od Demczyn do Iwasyk, 401 osób
Greckokatolickie księgi zgonów, indeks nazwisk J-Ł Przodkowie 3464 29-10-2017 14:27
od Jabłoński do Łoziński, 378 osób
Greckokatolickie księgi zgonów, indeks nazwisk Ł-O Przodkowie 3545 29-10-2017 14:26
od Łuciów do Owczaryk, 412 osób
Greckokatolickie księgi zgonów, indeks nazwisk P-S Przodkowie 3556 29-10-2017 14:25
od Pacholczuk do Senyk, 364 osoby
Greckokatolickie księgi zgonów, indeks nazwisk S-Ż Przodkowie 3577 29-10-2017 14:23
od Serotiuk do Żuk, 398 osób
Podziękowanie dla Sebastiana Krąpca 1864 Ze starych gazet 4018 05-06-2016 08:28
W dawnych gazetach często natrafiamy na różne podziękowania pacjentów za szczęśliwe kuracje. Zwykle są to krótkie, kilkuzdaniowe inseraty. Prezentowany w niniejszym artykule materiał prasowy jest jednak nietypowy. Raz że dotyczy ludowego chirurga z Milna. Dwa, że zawiera dość obszerny opis dwóch przypadków medycznych, z którymi miał do czynienia Sebastian Krąpiec. Jeden z nich dotyczy autora podziękowań - pana Józefa Granowskiego, ówczesnego dzierżawcy majątku Milno. Drugi opisuje kurację Lamberta Jaworczukowskiego, ekonoma z wioski Obarzańce. Przypadek ekonoma i wyleczenie jego skomplikowanych złamań jest pięknym świadectwem umiejętności Krąpca.
Kronika kryminalna z Milna - ks. Adam Wróbel Historia 4387 05-06-2016 06:56
4 wycinki prasowe z 1927 roku
Dzieje Milna w dawnych rachunkach - areszt dominikalny Milno w czasach Pawlikowskich 4469 23-01-2016 17:35
W I połowie XIX wieku nieodłącznym elementem każdego większego majątku ziemskiego był budynek w którym rezydował pan sędzia - czyli mandatariat. A obok, dominikalny areszt, czyli tak zwana \"koza\". Podobnie było i w Milnie...
Dawni Milnianie - przysiężny Jaśko Zając Historia 4023 23-01-2016 17:27
Jaśko Zając wspomina w protokole o swojej kryminalnej przeszłości (\"byłem raz za pobicie Złodzieja w Indygacyi i Kryminałem karany\"). Trafiliśmy na informację, że odsiadywał karę we Lwowie, w przerobionym na więzienie dawnym klasztorze karmelitów...
Dzieje Milna w dawnych rachunkach - pensje w 1851 roku Milno w czasach Pawlikowskich 4640 21-01-2016 14:36
Pensje ówczesnych pracowników folwarku wraz z dodatkami w ziarnie
O projekcie
Inicjatorem i fundatorem założenia strony był Milnianin, Pan Władysław Zaleski z Warszawy. Od roku 2009 projekt Milno na Podolu jest prowadzony nieodpłatnie przez wolontariuszy. Coroczna opłata za miejsce na serwerze internetowym i nazwę domeny milno.pl jest pokrywana ze składek uczestników Zjazdów Milna i Gontowej
Zmień wygląd strony
Skórka
Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło

Zapamiętaj mnieRejestracja
Zapomniane hasło?
Krótkie wiadomości
Tylko zalogowani mogą dodawać krótkie wiadomości.

^maria
DATA: 14/02/2020 19:45
Gontowiecki dzwon wykopali tz. "czarni archeolodzy" i nie wiadomo co z nim się stało

~zalz
DATA: 25/05/2019 19:56
Polecam książkę, druk komputerowy Dolka Głowackiego ze Szczecina poswieconą wsi Milno. Zbyszek Zaleski, Franusiów i Krawców syn

~marikot
DATA: 17/06/2018 09:14
Poszukuję info o Mariannie Formickiej z matki Wójtowicz

^Kazimierz
DATA: 03/01/2017 15:59
Użytkownika 'kasia88' prosimy o kontakt z administratorami

^Kazimierz
DATA: 15/10/2016 14:45
Użytkownika 'Lemona' prosimy o kontakt z administratorami

^Kazimierz
DATA: 20/07/2016 22:44
Użytkowniczka 'sylwiab' proszona o kontakt z administratorami

^Kazimierz
DATA: 17/03/2016 15:53
Użytkownika 'anna drozda' prosimy o kontakt z administratorem

^Kazimierz
DATA: 26/11/2015 22:28
Dzięki Maciejowi nowy album: Milnianie na Cmentarzu w Lutolu Suchym

^maria
DATA: 10/08/2015 21:02
W VIII Zjeździe Milnian i Gontowian udział wzięło 80 osób

~zalz
DATA: 22/01/2015 18:37
W polu, chyba za zagroda Hanki Szewcowej (ur. ok 1920), przy dekunkach , czyli na Drugim KOncu Milna, vis-a-vis zagrody Galuszy i FUtryka zostala zakopana butelka z dokumentacja organizacji Armii Kraj

Najnowsze zdjęcia


Kielich i patena


Kielich i patena


Kielich i patena


Kielich i patena


Kielich i patena


Kielich i patena


Kielich i patena


Kielich i patena

Security System 1.7 Š 2006 by BS-Fusion Deutschland
CTracker - cback.de


Copyright ©Grupa Przyjaciół Milna. Wykonanie: Remek Paduch & Kazimierz Dajczak 2008-2018