Strona Główna ˇ Forum ˇ Zdjęcia ˇ Teksty ˇ Szukaj na stronieSobota, Września 14, 2024
Nawigacja
Portal
  Strona Główna
  Forum
  Wszystkie teksty
  Mapa serwisu

Ilustracje
  Galeria zdjęć
  Album
  Stare mapy
  Stare pieczęcie

Teksty
  Historia
  Przodkowie
  Czasy Pawlikowskich
  Czasy przedwojenne
  II wojna światowa
  Po wojnie
  Zasłużeni Milnianie
  Adolf Głowacki:
Milno - Gontowa
  Ze starych gazet

Plany zagród
  Mapka okolic Milna
  Milno - Bukowina
  Milno - Kamionka
  Milnianie alfabetycznie
  Gontowa
  Gontowianie alfabetycznie

Literatura
  papierowa
  z internetu

Linki
  Strony o Kresach
  Przydatne miejsca
  Biblioteki cyfrowe

Konktakt
  Kontakt z autorami

Na stronie
Milno na Podolu
Najnowszy użytkownik:
EwelinaZajac
serdecznie witamy.

Zarejestrowanych Użytkowników: 158
Nieaktywowany Użytkownik: 1

Użytkownicy Online:

dark19:54:19
maria 6 dni
EwelinaZajac 6 dni
Kazimierz 1 tydzień
zbiniud 6 tygodni
Jozef11 tygodni
WEBHELA18 tygodni
zenekt18 tygodni
sierp22 tygodni
MarianSz31 tygodni

Gości Online: 7

Twój numer IP to: 3.235.226.14

Artykuły 331
Foto Albumy 67
Zdjęcia w Albumach 1883
Wątki na Forum 47
Posty na Forum 133
Komentarzy 548
Losowa fotografia
Nowe komentarze
komentarze do zdjęć Może ktoś ma to zdjęci...
komentarze do artykułów Jestem zainteresowana ...
komentarze do artykułów Wydaje mi się, że równ...
komentarze do artykułów Z wielką ciekawością p...
Nowe komentarze Witam serdecznie, Kwo...
W poczekalni:
Nadesłane Zdjęcia: 0
Nadesłane Artykuły: 0
Nadesłane Linki: 0
Nadesłane Newsy: 0
Ankieta
Z jaką miejscowością jestem związany

Milno

Gontowa

inna w okolicy

żadna w okolicy

Musisz się zalogować, żeby móc głosować w tej Ankiecie.
Współpraca
Strona powstała we współpracy z serwisem internetowym Olejów na Podolu www.olejow.pl

Zagłosuj na nas

KRESY

ŻÓŁKIEW
ŻÓŁKIEW (Żowkwa)

W drodze powrotnej z wycieczki w 2009 roku, zatrzymaliśmy się w Żółkwi. Rynek ze starą zabudową, zamkiem i polską kolegiatą, jest w całości cennym zabytkiem i świadkiem potęgi Królestwa Polskiego. To warowne miasto, na miejscu wsi Winniki nad rzeką Świną, założył i wybudował od podstaw, Stanisław Żółkiewski (1547-1620) hetman wielki koronny i kanclerz, wybitny wódz, symbol bohaterstwa i wiernej krajowi żołnierskiej służby. Większość prac budowlanych nadzorowała jego żona Regina z Herburtów, bo hetman wciąż był zaangażowany w sprawy państwowe.

Prawa miejskie nadał miastu król Zygmunt III Waza. Żółkiewski nie popierał polityki króla, ale w czasie rokoszu Zebrzydowskiego stanął po jego stronie i pobił rokoszan. Wiedział, że nie można dopuścić do tragedii rozbicia kraju. W 1610 zdobył Moskwę, a w 1620 poniósł bohaterską śmierć w walce z Turkami pod Cecorą, a jego syn Jan został ranny i wzięty do niewoli. Żona wykupiła pozbawione głowy ciało męża i pochowała w żółkiewskiej kolegiacie. Syna też wykupiła, ale on wkrótce zmarł (1623). W 1626 ona również obok nich spoczęła. Kolegiatę pod wezwaniem św. Wawrzyńca Męczennika i św. Stanisława, wybudowano w latach 1606-1618. Po śmierci Reginy, wzbogacanie świątyni nadzorowała jej córka Zofia. Mężem był Jan Daniłowicz z Oleska. Ich córka Zofia Teofila odziedziczyła Żółkiew i wyszła za Jakuba Sobieskiego. Później Żółkiew stała się ulubioną siedzibą ich syna, króla Jana III Sobieskiego, który urodził się w Olesku, ale przebywał w Żółkwi. Jan przebudował żółkiewski zamek, czyniąc z niego iście królewską rezydencję. Po śmierci króla, jego wnuczka Maria Karolina de Bouillion przekazała żółkiewskie dobra Michałowi Kazimierzowi Radziwiłłowi „Rybeńce”. Kolegiata w okresie ZSRR była magazynem obsługiwanym przez dość uczciwych ludzi. Dzięki temu choć trochę uszkodzone, zachowały się ołtarze, bogato rzeźbione stalle, oraz nagrobki Żółkiewskich i Sobieskich. Główne uszkodzenia dzięki polskim sponsorom i ludziom dobrej woli, zostały naprawione, a mniejsze są wciąż jeszcze sukcesywnie usuwane. Władze lokalne w każdej sprawie są z góry na nie – informuje proboszcz. Aby coś załatwić kontaktuje się z polskimi, te z ukraińskimi i dopiero z góry przychodzą polecenia oraz naciski na miejscowe.

CAŁY TEKST TUTAJ


Adolf Głowacki 2023
PODHORCE, OLESKO, MILATYN

PODHORCE, OLESKO, MILATYN


To kolejny cel naszej wyprawy w 2012 roku. Droga wspina się i opada, bo to Gołogóry. Z boku zostawiamy Podhorce. Na wzgórzu pałacyk nazywany Małym Wersalem. Ta wspaniała rezydencja, jedna z najpiękniejszych w Polsce, już ledwie zipie. Jedynie kształt zabezpieczonej dachem budowli i zarys wzgórza, ten sam.

Tę wieś, król Władysław Warneńczyk nadał w 1440 roku, Januszowi Podhoreckiemu. Odkupił ją od niego hetman wielki koronny, kasztelan krakowski Stanisław Koniecpolski i około 1640 roku wybudował ten piękny pałac-zamek. Nad bramą był napis: „Miejsce uciech i wypoczynku”. Po nim należał do Sobieskich i Rzewuskich. Ci ostatni odnowili go w 1720 roku i założyli zbiór pamiątek po królu Janie III Sobieskim.

CAŁY TEKST TUTAJ



Adolf Głowacki
2023
Podziękowanie osobom, które wsparły naszą stronę "Milno na Podol
Podziękowanie osobom, które wsparły naszą stronę "Milno na Podolu".
Strona "Milno na Podolu" jest płatna. Prowadzona jest nieodpłatnie przez wolontariuszy, ale coroczna opłata za miejsce na serwerze internetowym i nazwa domeny "milno.pl" musi być opłacona. Nie mamy żadnych dotacji państwowych ani sponsorów, dlatego ,aby strona istniała zmuszeni jesteśmy sami opłacać faktury. Po ogłoszeniu naszej prośby o zbiórkę pieniędzy na zapłacenie zaległych faktur za lata 2019, 2020, 2021, 2022 milnianie i gontowianie wsparli naszą prośbę.

Zebrano ogółem 3450 zł.
Uregulowano zaległość 2040 zł /w zaokrągleniu/
Pozostało 1410 zł

Pozostała kwota zostanie przekazana na płatność we wrześniu 2023 r.

Oto lista osób ,które przekazały pieniądze na opłatę strony "Milno na Podolu";

1. Bałuska Jolanta/Majkut/ -Pacholęta
2. Baran Zbigniew - Gorzów
3. Binias Maria/Zaleska/ -Rogoziniec
4. Buksza Alicja/Majkut/- Pacholęta
5. Chliszcz Danuta/Suchecka/ -Zbąszynek
6. Czajkowski Bolesław i Teresa - Szczecin
7. Czyż Danuta/Szeliga/ -Gątowa- Pacholęta
8. Dec Antoni - Zielona Góra
9. Dec Jan -Międzyrzecz
10. Dec J.E.S.- Poznań
11. Dec Władysław -Międzyrzecz
12. Głowacki Adolf - Szczecin
13. Głowacki Czesław-Pacholęta
14. Grzech Czesława/ Majkut/ -Pacholęta
15. Jakubowski Józef- Skwierzyna
16. Kruszelnicka Ewa-Rogoziniec
17. Letki Józef - Rogoziniec
18. Łoik Halina-Pacholęta
19. Małek Wiesława/Letka/-Pacholęta
20. Mania Krystyna/Dec/ -Zbąszynek
21. Markowicz Maria/Krąpiec/ -Pscholęta
22. Marcjasz Czesław-Pacholęta
23. Mikuła Jan i Czesława/Dec/- Zbąszynek
24. Milewska Danuta/Zawadzka/- Pacholęta
25. Niemczyk Józefa/ Letka/-Pacholęta
26. Pawłowski Tadeusz- Międzyrzecz
27. Stępień Jerzy i Danuta/Szeliga/-Gliwice
28. Szeliga Maria- Zabrze
29. Szeliga Małgorzata i Marian-Mikołów
30. Szurpicka Danuta/Krąpiec/ Pacholęta
31. Tołpa Janina/Łoik/-Pacholęta
32. Turecki Zenon i Anna/ Zaleska/ -Żary
33. Zając Edward - Pyskowice
34. Zając Jan - Międzyrzecz
35. Zając Stanisław- Międzyrzecz
36. Zaleska Maria-Zbąszynek
37. Zaleski Zbigniew i Maria/Dec/ -Wrocław
Dziękujemy wszystkim, dzięki którym strona nadal będzie istniała.
Dodatkowo wpłacili: Czesława Zaleska -Zbąszynek , Zbigniew Jakimczuk i Małgorzata /Bieniaszewska/Międzyrzecz
KRZEMIENIEC, ZBARAŻ, TARNOPOL
KRZEMIENIEC, ZBARAŻ, TARNOPOL
z przystankiem w Ihrowicy.


Z Poczajowa jedziemy do Krzemieńca, który okolony malowniczymi górami, leży w wydłużonej dolinie rzeczki Ikwy. Wzdłuż tego potoku ciągnie się główna ulica Szeroka. Teraz Szewczenki. Miasta w którym przyszedł na świat, spędził młodość i w słynnym Liceum pod okiem ojca Euzebiusza, uczył się Juliusz Słowacki. Tę uczelnię w kolegium pojezuickim założył Tadeusz Czacki. Szkoła szybko stała się ważnym ośrodkiem życia umysłowego, a miasto zyskało nazwę Aten Wołyńskich. Dzięki darczyńcom zgromadzono w niej bogaty księgozbiór i zestaw różnych materiałów naukowych. Powstała pracownia fizyczna, mineralogiczna i geograficzna. Utworzony został też ogród botaniczny. w 1816 roku liczyło już około 600 uczniów. Wychowankami tego Liceum obok Słowackiego, był poeta Antoni Malczewski, pisarz Feliks Bernatowicz, historyk i poeta Karol Sienkiewicz, dramaturg Józef Korzeniowski i inni. Słowacki do końca życia tęsknił za miastem swojego dzieciństwa i w wielu strofach to utrwalił. Tam na wzgórzu, w najstarszej części polskiego cmentarza, spoczywa jego matka, Salomea Becu. Obecne władze postawiły płytę pamiątkową w miejscu budynku w którym spędziła ostatnie lata i zmarła.

CAŁY TEKST TUTAJ



Adolf Głowacki
2023
PODKAMIEŃ, POCZAJÓW

PODKAMIEŃ, POCZAJÓW


Te dwa sanktuaria maryjne dominowały na tym obszarze. Podkamień skupiał Polaków, Poczajów Rusinów. Nazwa Podkamień pochodzi od położenia osiedla u stóp wzgórza z olbrzymim kamieniem. Według przekazów, pierwszą misję na podkamieńskiej górze założyli dominikanie już w XIII wieku. Drewniany kościółek pw. Matki Bożej Różańcowej spalili Tatarzy, a zakonników zamordowali. Stąd nazwa Góra Różańcowa. Drugą z 1464 roku, również zlikwidowali. Dopiero w 1607 na stałe osadza ich tam Baltazar Center. Budowa dużego kościoła i klasztoru rozpoczęła się w 1612. W 1680 wali się sklepienie. Z pomocą przychodzi rodzina Sobieskich. Jan III Sobieski chciał zrobić z Podkamienia drugą Częstochowę. I taką rolę pełnił on w tym rejonie. Kościół poświęcono w 1695. Cudowny obraz Najświętszej Marii Panny w ołtarzu głównym, koronowano 15.08.1727 roku. Uroczystości trwały oktawę. Brak dokładnych informacji kto go malował i kto przekazał do klasztoru. Sklepienia pokrywały malowidła o tematyce Łaski Bożej, Królowej Nieba i Królowej Korony Polskiej, a w prezbiterium Wniebowzięcia NPM. W kościele było 11 ołtarzy: główny z cudownym obrazem NPM, boczne św. Jacka i Dominika, przy prezbiterium św. Wiktorii i Ukrzyżowanego Chrystusa, oraz 6 małych przy pilastrach. Światła w ołtarzu i bogatych żyrandolach, skrzyły się w marmurowych posadzkach. Za prezbiterium dobudowano chór zakonny. Stała w nim figura MB, a przy niej leżał kamień z odciśniętymi Stopkami Maryi, do których na kolanach, po za ołtarz, przesuwał się nie kończący strumień ludzki. Ten kamień wycięto ze skały gdzie objawiła się Matka Boska. Klasztor tworzyły dwa czworoboki. Na dziedzińcu jednego była studnia o głębokości 122 metry. Kuto ją w skale 18 lat. Całość otoczona została murami i basztami obronnymi. Na dziedzińcu kościelnym w 1719 roku, postawiono figurę MB. W skład kompleksu wchodziła kaplica Zaśnięcia Panny Marii z leżącą jej postacią.

CAŁY TEKST TUTAJ



Adolf Głowacki
2023
Strona 2 z 36 < 1 2 3 4 5 > >>
O projekcie
Inicjatorem i fundatorem założenia strony był Milnianin, Pan Władysław Zaleski z Warszawy. Od roku 2009 projekt Milno na Podolu jest prowadzony nieodpłatnie przez wolontariuszy. Coroczna opłata za miejsce na serwerze internetowym i nazwę domeny milno.pl jest pokrywana ze składek uczestników Zjazdów Milna i Gontowej
Zmień wygląd strony
Skórka
Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło

Zapamiętaj mnie



Rejestracja
Zapomniane hasło?
Krótkie wiadomości
Tylko zalogowani mogą dodawać krótkie wiadomości.

^maria
DATA: 07/09/2024 21:40
Dziękujemy za wycinki z gazet w Galerii zdjęć" - "Prasa". Polecam przeczytać.

~Zdzislaw
DATA: 09/09/2023 18:26
Szukam informacji o rodzinach Byczków i Albańskich z Gontowy , szczególnie gdzie się osiedlili , w jakich rejonach czy miejscowościach obecnej Polski . Zapraszam mających wiedze na ten temat do kontak

^maria
DATA: 14/02/2020 19:45
Gontowiecki dzwon wykopali tz. "czarni archeolodzy" i nie wiadomo co z nim się stało

~zalz
DATA: 25/05/2019 19:56
Polecam książkę, druk komputerowy Dolka Głowackiego ze Szczecina poswieconą wsi Milno. Zbyszek Zaleski, Franusiów i Krawców syn

~marikot
DATA: 17/06/2018 09:14
Poszukuję info o Mariannie Formickiej z matki Wójtowicz

^Kazimierz
DATA: 03/01/2017 15:59
Użytkownika 'kasia88' prosimy o kontakt z administratorami

^Kazimierz
DATA: 15/10/2016 14:45
Użytkownika 'Lemona' prosimy o kontakt z administratorami

^Kazimierz
DATA: 20/07/2016 22:44
Użytkowniczka 'sylwiab' proszona o kontakt z administratorami

^Kazimierz
DATA: 17/03/2016 15:53
Użytkownika 'anna drozda' prosimy o kontakt z administratorem

^Kazimierz
DATA: 26/11/2015 22:28
Dzięki Maciejowi nowy album: Milnianie na Cmentarzu w Lutolu Suchym

Najnowsze zdjęcia

Mapa



Kielich i patena


Kielich i patena


Kielich i patena


Kielich i patena


Kielich i patena


Kielich i patena


Kielich i patena

Security System 1.7 Š 2006 by BS-Fusion Deutschland
CTracker - cback.de


Copyright ©Grupa Przyjaciół Milna. Wykonanie: Remek Paduch & Kazimierz Dajczak 2008-2018