W tym roku minęło 78 lat, jak wichry wojny przygnały nas z Kresów Wschodnich na Zachodnie. Ponieważ wydarzenia tej jedynej w dziejach Polski masowej wędrówka naszego narodu coraz bardziej zacierają się w pamięci potomnych, czas choć jej fragmenty przypomnieć młodemu pokoleniu. Ograniczę się do tych, w których uczestniczyłem.
Przesiedlenie zniszczyło wiekową stabilizację, przywiązanie do ojczystej ziemi, pozrywało sąsiedztwa, rodziny, przyjaźnie a także głębsze uczucia i związki. Zwarte i zżyte społeczności rozproszono po całym Zachodzie i kraju. Małe przypadkowe grupy z różnych stron, wrzucono w obce sobie zbiorowiska i skazano na tworzenie nowych społeczności. Różniła je tradycja, nawyki, zachowania, a nawet język. Nową społeczność w Pacholętach utworzyła grupa powracająca z robót w Niemczech, wygnańcy kresowi i dwie rodziny z Centralnj Polski – jak ich się wówczas nazywało. My dotarliśmy tutaj dwuetapowo, reszta bezpośrednio. W lutym 1945 dwa nasze transporty rozmieszczono wokół Tomaszowa Lubelskiego. Nas z sześcioma rodzinami osiedlono w Rogóźnie. Trafiliśmy na przyjazne środowisko. Miejscowi zaakceptowali nas i choć nie byli zamożni, pomogli przetrwać zimę do wiosny.
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.
Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.
Brak ocen.
O projekcie
Inicjatorem i fundatorem założenia strony był Milnianin, Pan Władysław Zaleski z Warszawy. Od roku 2009 projekt Milno na Podolu jest prowadzony nieodpłatnie przez wolontariuszy. Coroczna opłata za miejsce na serwerze internetowym i nazwę domeny milno.pl jest pokrywana ze składek uczestników Zjazdów Milna i Gontowej