Strona Główna ˇ Forum ˇ Zdjęcia ˇ Teksty ˇ Szukaj na stronieWtorek, Marca 19, 2024
Nawigacja
Portal
  Strona Główna
  Forum
  Wszystkie teksty
  Mapa serwisu

Ilustracje
  Galeria zdjęć
  Album
  Stare mapy
  Stare pieczęcie

Teksty
  Historia
  Przodkowie
  Czasy Pawlikowskich
  Czasy przedwojenne
  II wojna światowa
  Po wojnie
  Zasłużeni Milnianie
  Adolf Głowacki:
Milno - Gontowa
  Ze starych gazet

Plany zagród
  Mapka okolic Milna
  Milno - Bukowina
  Milno - Kamionka
  Milnianie alfabetycznie
  Gontowa
  Gontowianie alfabetycznie

Literatura
  papierowa
  z internetu

Linki
  Strony o Kresach
  Przydatne miejsca
  Biblioteki cyfrowe

Konktakt
  Kontakt z autorami

Na stronie
Milno na Podolu
Najnowszy użytkownik:
Malla76
serdecznie witamy.

Zarejestrowanych Użytkowników: 155
Nieaktywowany Użytkownik: 1

Użytkownicy Online:

Kazimierz 6 dni
maria 2 tygodni
Jozef 2 tygodni
MarianSz 6 tygodni
Adolf11 tygodni
jola9b16 tygodni
zenekt19 tygodni
Zakrzewski21 tygodni
Adam23 tygodni
dark25 tygodni

Gości Online: 6

Twój numer IP to: 54.226.25.246

Artykuły 331
Foto Albumy 67
Zdjęcia w Albumach 1882
Wątki na Forum 47
Posty na Forum 133
Komentarzy 547
Losowa fotografia
Nowe komentarze
komentarze do artykułów Jestem zainteresowana ...
komentarze do artykułów Wydaje mi się, że równ...
komentarze do artykułów Z wielką ciekawością p...
Nowe komentarze Witam serdecznie, Kwo...
komentarze do artykułów Drodzy Państwo! Jest...
W poczekalni:
Nadesłane Zdjęcia: 0
Nadesłane Artykuły: 0
Nadesłane Linki: 0
Nadesłane Newsy: 0
Ankieta
Z jaką miejscowością jestem związany

Milno

Gontowa

inna w okolicy

żadna w okolicy

Musisz się zalogować, żeby móc głosować w tej Ankiecie.
Współpraca
Strona powstała we współpracy z serwisem internetowym Olejów na Podolu www.olejow.pl

Zagłosuj na nas

KRESY

Tablica upamiętniająca 11 listopada w kościele w Pacholętach
kliknij, żeby powiększyć Uroczyste odsłonięcie tablicy

W dniu 11 listopada 2011 r. jak co roku odbyła się w kościele pw św. Jana Chrzciciela w Pacholętach msza święta w intencji pomordowanych między innymi 11 listopada 1944 r. mieszkańców Milna i Gontowy. Msza święta miała uroczysty charakter patriotyczny. Podczas mszy świętej dokonano uroczystego odsłonięcia pamiątkowej tablicy ku czci pomordowanych przez UPA 11 XI 1944 roku dawnych mieszkańców Milna i Gontowy. Wzruszającym elementem odsłonięcia i poświęcenia tablicy było umieszczenie obok niej fragmentu elewacji kościoła pw. Św. Jana Chrzciciela w Milnie.
Dziękuję wszystkim, którzy swoim udziałem przyczynili się do uroczystej oprawy mszy świętej oraz Pocztowi Sztandarowemu Związku Sybiraków - Koło w Gryfinie za udział w uroczystości.
Zaproszenie do Pacholąt
Zaproszenie do Pacholąt Wieloletnim zwyczajem w dniu 11 listopada 2011 r. o godz. 13,oo, w Pacholętach z inicjatywy mieszkańców przybyłych z Milna i Gontowy, odprawiana będzie msza święta w intencji Ojczyzny oraz w intencji zamordowanych w dniu 11.11.1944 r. w Milnie i Gontowie.
Podczas tegorocznej mszy świętej, odsłonięta zostanie i poświęcona tablica o treści:
"Z Kresów Wschodnich na Zachodnie "Tam ziemia i prochy naszych przodków. Tam nasze korzenie i Golgota" - Maria Łanowa - Zaleska
DLA UPAMIĘTNIENIA OJCZYSTEJ ZIEMI, NEKROPOLII PRZODKÓW I ZAMORDOWANYCH PRZEZ UPA RODAKÓW, ELEMENTY KOŚCIOŁA W MILNIE OFIAROWANE NA IV ZJEŹDZIE MILNIAN I GONTOWIAN 25.06.2011 R. PRZEZ UCZESTNIKÓW Z ROGOZIŃCA" Tablica zawierać będzie również zarys Kościoła p.w. Św.Jana Chrzciciela w Milnie oraz kościoła p.w.Św.Jana Chrzciciela w Pacholętach.
Zapraszamy do uczestnictwa we mszy świętej oraz na spotkanie w świetlicy wiejskiej na poczęstunek, wspomnienia i śpiewy.
Maria Markowicz (Krąpiec)
PIELGRZYMKA
 PIELGRZYMKA

15 sierpnia 2011 roku przyjechała do Wrocławia na odpust do Matki Bożej z Podkamienia
17-osobowa pielgrzymka z Rogozińca, Kosieczyna, Zbąszynka i okolic, dawni mieszkańcy Milna i Trościańca. Pilegrzymi uczestniczyli we Mszy Świętej w kościele o.Dominikanów a potem spotkali się w refektarzu z Kresowianami, którzy przybyli na odpust z okolicznych miejscowości. Koledzy z koła "Podkamień na Podolu"; przygotowali pokaz najnowszych zdjęć z Podkamienia. Po spotkaniu w refektarzu część osób wróciła do kościoła, aby jeszcze pomodlić się przed obrazem Matki Bożej, a część poszła obejrzeć małą Panoramę Racławicką.

Serdeczne podziękowania składamy Panu Władysławowi Kozak z Koła Terenowego Kosieczyn-Zbąszynek Świebodzińskiego Związku Kresowian.
Pielgrzymowanie Milnian i Gontowian

Pielgrzymowanie Milnian i Gontowian - Podkamień i Milatyn



Pielgrzymowanie w naszej tradycji narodowej ma wielowiekową tradycję. Jak podają źródła historyczne "w roku 1000, za czasów panowania Bolesława Chrobrego, odbyła się pierwsza, wielka chrześcijańska pielgrzymka na ziemiach polskich. Była to pielgrzymka do grobu św. Wojciecha, który 3 lata wcześniej zginął śmiercią męczeńską nawracając Prusów. Uczestniczyli w niej Bolesław Chrobry, Otto III - cesarz niemiecki - oraz wielu dostojników ówczesnego świata. Drugim wielkim męczennikiem był św. Stanisław. Prawie od razu od momentu jego śmierci w 1079 r. Rozpoczęły się pielgrzymki do jego grobu w Krakowie. Podobnie jak św. Wojciech, został patronem Polski".

Pielgrzymowali również nasi bliscy z Milna i Gontowy. Jako Dziecko bardzo często w opowieściach babci Marii Krąpiec i jej córek przewijało się słowo Podkamień. Nie rozumiejąc i nie wiedząc jeszcze o co chodzi wiedziałam, że jest to miejsce szczególne. Z biegiem lat obraz Podkarmienia klarował się w mojej wyobraźni jako miejsce do którego pielgrzymowali moi bliscy, modlić w trudnych chwilach swojego życia, a także dziękować za otrzymane łaski. W pamięci mojej utrwalił się również tragizm roku 1944, kiedy to jak opowiadali moi bliscy, Polaków, którzy schronili się przed mordami Ukraińców oraz zakonników zamordowano w bestialski sposób.



Cudowny obraz NMP z Podkamienia PODKAMIEŃ

Obraz Matki Boskiej Podkamieńskiej, nieznany jest ani autor obrazu, ani czas powstania. Obraz namalowany jest na płótnie o wymiarach 100 x 150 centymetrów, według słynnego wzoru obrazu Matki Bożej Śnieżnej. Maryja na lewym reku trzyma Dzieciątko, ubrana jest ciemnoniebieski płaszcz, przetykany srebrnymi gwiazdami. Twarz zwraca w kierunku wiernych. W prawym ręku trzyma berło i różaniec. Dzieciątko ma suknię amarantową, sięgającą stóp. Twarz zwraca ku Maryi. W lewej ręce trzyma książkę, prawą błogosławi. Na głowie Maryi i Jezusa znajdują się bogato zdobione korony."

W roku 2009 będąc na Kresach i w Milnie z grupa pielgrzymów z Pacholąt odwiedziliśmy również Podkamień i Klasztor na "Świętej Górze Różańcowej". Dojeżdżając do Podkarmienia mieliśmy bijące mocno serca. Gdy zatrzymał się autobus i oczom ukazało się wzgórze otoczone niszczejącym murem. Pamiętam pierwsze moje wrażenie, że to Częstochowa - wieża o podobnym charakterze architektonicznym, klasztor na wzgórzu - ale w miarę zbliżania się robiło się smutno na widok tego co zastaliśmy. Po wejściu na dziedziniec oczom naszym ukazała się kolumna na której złotym blaskiem lśni figura Matki Boskiej. Zrobiło się nam trochę raźniej, że zostało coś co przypomina dawną świetność tego Sanktuarium, do którego pielgrzymowali z wielkim nabożeństwem i ufnością nasi przodkowie. O swoich wrażeniach z pobytu w Podkarmieniu Dolek Głowacki napisał "Z dala jak dawniej, klasztor imponuje wielkością i dominuje nad okolicą, tylko wieża jest lekko przechylona. Z bliska obraz się zmienia i coś łapie za serce. Pustka, cisza, rozsypujące się mury obronne, odpadające tynki z kościoła, puste oczodoły okien, dzwonnica bez dzwonów i trawą porastający plac. Tylko pozłacana figura Matki Bożej świeci dawnym blaskiem, Lipy otaczające kolumnę wycięto"... "Z całej grupy tylko ja byłem tu w czasie świetności klasztoru. Krótko opisuję wspaniałe wnętrze kościoła z 11 ołtarzami, gdzie światła kryształowych żyrandoli odbijały się w marmurowej posadzce. Pokazuję którędy szliśmy na kolanach do stopek Maryi. Próbuję też przybliżyć atmosferę święta z tłumami wiernych i niekończącymi się nabożeństwami. Wspominam też o napadzie na klasztor, zamordowanych i wrzuconych do studni Polakach i masowych mordach w okolicy". Oczami wyobraźni widzieliśmy świetność Klasztoru, bo tak chcieliśmy to zobaczyć, ale rzeczywistość jest nieubłagana. Wokół ruina, wnętrze ze śladami dawnej świetności, ale trudno sobie wyobrazić, że zostanie przywrócona dawna świetność - daj Boże aby tak się stało. Tak wyglądał Podkamień jeszcze w maju 2009 roku, a dziś podobno wieży już nie ma. Zawaliła się podczas wichury.

Wycinki o Milnie cz.2
Nowy wybór wycinków ze starych gazet.

Październik 1882. Początek ostrej zimy w Galicji - już w połowie października mróz i śnieżyce. Jedną z pierwszych ofiar był żebrak z Milna.

Rok 1886. Sam Najjaśniejszy Pan, cesarz Franciszek Józef, ze swojej prywatnej szkatuły ofiarował 1.000 złotych reńskich jako wsparcie dla pogorzelców z gminy Milno.


W rozwinięciu tego newsa kilka innych wycinków. Pieniądze od Najjaśniejszego Pana na dokończenie budowy szkoły w Milnie. Poszukiwanie zbiegłego przed wojskiem poborowego - Antoniego Bileckiego z Milna. Pożar na mileńskim folwarku w 1882 roku. Honorowy tytuł kościelny dla grecko-katolickiego proboszcza z Milna. Dwa inseraty sądowe, z mieszkańcami Milna (kilknijcie na "Czytaj więcej").

Strona 27 z 36 << < 24 25 26 27 28 29 30 > >>
O projekcie
Inicjatorem i fundatorem założenia strony był Milnianin, Pan Władysław Zaleski z Warszawy. Od roku 2009 projekt Milno na Podolu jest prowadzony nieodpłatnie przez wolontariuszy. Coroczna opłata za miejsce na serwerze internetowym i nazwę domeny milno.pl jest pokrywana ze składek uczestników Zjazdów Milna i Gontowej
Zmień wygląd strony
Skórka
Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło

Zapamiętaj mnie



Rejestracja
Zapomniane hasło?
Krótkie wiadomości
Tylko zalogowani mogą dodawać krótkie wiadomości.

~Zdzislaw
DATA: 09/09/2023 18:26
Szukam informacji o rodzinach Byczków i Albańskich z Gontowy , szczególnie gdzie się osiedlili , w jakich rejonach czy miejscowościach obecnej Polski . Zapraszam mających wiedze na ten temat do kontak

^maria
DATA: 14/02/2020 19:45
Gontowiecki dzwon wykopali tz. "czarni archeolodzy" i nie wiadomo co z nim się stało

~zalz
DATA: 25/05/2019 19:56
Polecam książkę, druk komputerowy Dolka Głowackiego ze Szczecina poswieconą wsi Milno. Zbyszek Zaleski, Franusiów i Krawców syn

~marikot
DATA: 17/06/2018 09:14
Poszukuję info o Mariannie Formickiej z matki Wójtowicz

^Kazimierz
DATA: 03/01/2017 15:59
Użytkownika 'kasia88' prosimy o kontakt z administratorami

^Kazimierz
DATA: 15/10/2016 14:45
Użytkownika 'Lemona' prosimy o kontakt z administratorami

^Kazimierz
DATA: 20/07/2016 22:44
Użytkowniczka 'sylwiab' proszona o kontakt z administratorami

^Kazimierz
DATA: 17/03/2016 15:53
Użytkownika 'anna drozda' prosimy o kontakt z administratorem

^Kazimierz
DATA: 26/11/2015 22:28
Dzięki Maciejowi nowy album: Milnianie na Cmentarzu w Lutolu Suchym

^maria
DATA: 10/08/2015 21:02
W VIII Zjeździe Milnian i Gontowian udział wzięło 80 osób

Najnowsze zdjęcia


Kielich i patena


Kielich i patena


Kielich i patena


Kielich i patena


Kielich i patena


Kielich i patena


Kielich i patena


Kielich i patena

Security System 1.7 Š 2006 by BS-Fusion Deutschland
CTracker - cback.de


Copyright ©Grupa Przyjaciół Milna. Wykonanie: Remek Paduch & Kazimierz Dajczak 2008-2018