Strona Główna ˇ Forum ˇ Zdjęcia ˇ Teksty ˇ Szukaj na stroniePiątek, Kwietnia 26, 2024
Nawigacja
Portal
  Strona Główna
  Forum
  Wszystkie teksty
  Mapa serwisu

Ilustracje
  Galeria zdjęć
  Album
  Stare mapy
  Stare pieczęcie

Teksty
  Historia
  Przodkowie
  Czasy Pawlikowskich
  Czasy przedwojenne
  II wojna światowa
  Po wojnie
  Zasłużeni Milnianie
  Adolf Głowacki:
Milno - Gontowa
  Ze starych gazet

Plany zagród
  Mapka okolic Milna
  Milno - Bukowina
  Milno - Kamionka
  Milnianie alfabetycznie
  Gontowa
  Gontowianie alfabetycznie

Literatura
  papierowa
  z internetu

Linki
  Strony o Kresach
  Przydatne miejsca
  Biblioteki cyfrowe

Konktakt
  Kontakt z autorami

Na stronie
Milno na Podolu
Najnowszy użytkownik:
szweryda
serdecznie witamy.

Zarejestrowanych Użytkowników: 156
Nieaktywowany Użytkownik: 0

Użytkownicy Online:

maria 1 tydzień
sierp 1 tydzień
Kazimierz 1 tydzień
Jozef 3 tygodni
MarianSz11 tygodni
Adolf17 tygodni
jola9b21 tygodni
zenekt24 tygodni
Zakrzewski26 tygodni
Adam28 tygodni

Gości Online: 4

Twój numer IP to: 3.137.192.3

Artykuły 331
Foto Albumy 67
Zdjęcia w Albumach 1882
Wątki na Forum 47
Posty na Forum 133
Komentarzy 547
Losowa fotografia
Nowe komentarze
komentarze do artykułów Jestem zainteresowana ...
komentarze do artykułów Wydaje mi się, że równ...
komentarze do artykułów Z wielką ciekawością p...
Nowe komentarze Witam serdecznie, Kwo...
komentarze do artykułów Drodzy Państwo! Jest...
W poczekalni:
Nadesłane Zdjęcia: 0
Nadesłane Artykuły: 0
Nadesłane Linki: 0
Nadesłane Newsy: 0
Ankieta
Z jaką miejscowością jestem związany

Milno

Gontowa

inna w okolicy

żadna w okolicy

Musisz się zalogować, żeby móc głosować w tej Ankiecie.
Współpraca
Strona powstała we współpracy z serwisem internetowym Olejów na Podolu www.olejow.pl

Zagłosuj na nas

KRESY

Z pamiętnika Ojca
Krzyż
....Nasze kochane Milno, nasza Kamionka. Źródełka z żyzną wodą i strumyki, rzeka HUK, łąki i pastwiska latem pełne kwiatów: kaczeńcy i niezapominajek oraz wierszyk z dziecinnych lat:
"Niezapominajki są to kwiatki z bajki
Rosną nad potoczkiem
Patrzą żabim oczkiem"
Nasze spacery na "mostek", figury, kiernice, badunie i studnie.
Krycie się przed wyjazdem na Sybir, do Niemiec i przed banderowcami.
Te skrytki w sadach i strychach różnych budowli. W piwnicach u Kusiaka, na polu, na Pańskiej Górze, tam gdzie kiedyś była gorzelnia a przed Pierwszą Wojną Światową stał folwark. Tam te stare walące się piwnice zarośnięte przez długie pokrzywy i chwasty zapomiane nawet przez Kusiaka.Tam była moja i kolegów kryjówka.....
Pierwsza wywózka na Sybir
Fragment z książki M. Deca "Wspomnienia dziadka"

...Zima w roku 1939/40 była okropna. Spadło bardzo dużo śniegu, a mróz sięgał do 40 stopni Celsjusza . Drzewa od mrozu pękały, ptaki zamarzały w locie. Bardzo dużo drzew owocowych wymarzło i na wiosnę uschło. Tej to okropnej zimy, dnia 10 lutego w nocy sowieci zorganizowali pierwszą masowa wywózkę Polaków na Sybir. Na pierwszy rzut poszli najlepsi patrioci polscy. Z naszej wsi Milno tej nocy wywieziono przeszło 20 rodzin.

Skazani na wywózkę mieli 2 godziny czasu do zabrania swego dobytku podręcznego, czyli ubrania i jedzenia. Wszystek dobytek i całe domostwo pozostawały bez opieki. Władze terenowe zarządziły kolejność pilnowania tych gospodarstw opuszczonych przez Polaków pozostających jeszcze we wsi. Całą dobę trwała warta w tych gospodarstwach i obsługa inwentarza żywego przez kilkanaście dni. Później zwierzynę zabrano, zboże też a na puste domy przesiedlono wiosną najbiedniejszych Ukraińców. Ci z kolei zaczęli rozbierać budynki i dewastować całe gospodarstwa tak, że w ciągu roku nie zostało ani śladu z tych gospodarstw.
Ludność polska drżała ze strachu przed wywózką na Sybir, bo w każdej chwili spodziewano się dalszych deportacji Polaków. Ukraińcy ciągle straszyli Polaków, że jak nie wykonają ich rozkazów to pojadą na "białe niedźwiedzie".
-----
nadesłał uźytkownik 'ZbiniuD'
KOŚCIÓŁ PARAFIALNY PW. ŚW. JANA CHRZCICIELA W MILNIE
KOŚCIÓŁ

MILNO, WRAZ Z PRZYSIÓŁKIEM BUKOWINA, LEŻY W DAWNYM POWIECIE BRODZKIM, W ODLEGŁOŚCI 7KM NA WSCHÓD OD ZAŁOZIEC. PRZEZ TEREN WSI PRZEPŁYWA KILKA STRUMYKÓW, KTÓRE ŁACZĄ SIĘ TWORZĄ RZECZKĘ HUK, DOPŁYW SERETU. W LATACH OSIEMDZIESIĄTYCH XIX WIEKU W MILNIE BYŁY JESZCZE WIDOCZNE ŚLADY RUIN ZAMKU. MILNO WCHODZIŁO.

W SKŁAD DÓBR ZAŁOZIECKICH, KTÓRE W ROKU 1768 PIOTR POTOCKI SPRZEDAŁ CZEŚNIKOWI LITEWSKIEMU MICHAŁOWI ALEKSANDROWI RONIKIEROWI, A TEN Z KOLEI W ROKU 1792 IGNACEMU MIĄCZYŃSKIEMU. W DRUGIEJ POŁOWIE XIX WIEKU I NA POCZĄTKU XX WŁAŚCICIELAMI MAJĄTKU BYŁA RODZINA PAWLIKOWSKICH, A POD KONIEC OKRESU ROZBIOROWEGO M. BIEDER I E. ADLER.

PIERWOTNIE MILNO WCHODZIŁO W SKŁAD PARAFII W ZAŁOŹCACH. W ROKU 1900 POWSTAŁA NA MIEJSCU EKSPOZYTURA, OBEJMUJĄCA NITKOWCE, GONTOWĘ, MILNO I MSZANIEC, KTÓREJ ZASIĘG ZOSTAŁ ZREDUKOWANY W 1908 ROKU DO GONTOWEJ I MILNA.

W ROKU 1910 AUSTRIACKIE MINISTERSTWO WYZNAŃ ZEZWOLIŁO NA UTWORZENIE W MILNIE PARAFII, KTÓRA POWSTAŁA JEDNAK DOPIERO W ROKU 1925. PLACÓWKA W MILNIE POCZĄTKOWO WCHODZIŁA W SKŁAD DEKANATU GRODZKIEGO, GRODZKIEGO OD ROKU 1933 DO NOWO UTWORZONEGO DEKANATU ZBOROWSKIEGO. NA JEGO TERENIE, W GONTOWEJ, ZNAJDOWAŁA SIĘKAPLICA, ZBUDOWANA W ROKU 1927. W OKRESIE MIĘDZYWOJENNYM PRZY KOŚCIELE DZIAŁAŁO BRACTWO RÓŻAŃCOWE, TRZECI ZAKON ŚW. FRANCISZKA, A PO 1936 ROKU TAKŻE PAPIESKIE DZIEŁO ROZKRZEWIENIA WIARY.

DZIEJE KOŚCIOŁA W MILNIE NIE SĄ DOKŁADNIE ZNANE Z POWODU BRAKU MATERIAŁÓW ARCHIWALNYCH. JUŻ W 1872 ROKU STARANIEM SEBASTIANA KRĄPCA, WE WSI POWSTAŁ MUROWANY KOŚCIÓŁ (PIERWOTNIE NIEWĄTPLIWIE KAPLICZKA PUBLICZNA), POŚWIĘCONY W 1873 ROKU. NABOŻEŃSTWA ODPRAWIALI NIEREGULARNIE KSIĘŻA DOJEŻDŻAJĄCY Z ZAŁOZIEC. W 1905 ROKU W SPRAWOZDANIU WIZYTACJI DZIEKAŃSKIEJ ODNOTOWANO, ŻE KOŚCIÓŁ JEST ZA MAŁY I NALEZAŁOBY PODJĄC STARANIA O WYBUDOWANIE NOWEGO, DO CZEGO MIEJSCOWY EKSPOZYT KSIĄDZ JAN JACHIMOWICZ NIE JEST ZDOLNY. BUDOWĘ ROZPOCZĘTO W 1908 ROKU. AUTOR PIERWOTNEGO PROJEKTU NIE JEST ZNANY. JUŻ W TRAKCIE PRAC ZATRUDNIONO MŁODEGO ARCHITEKTA WAWRZYŃCA DAJCZAKA, KTÓRY ZAPROJEKTOWAŁ FASADĘ I WIEŻĘ KOŚCIELNĄ. W 1910 ROKU BUDOWA KOŚCIOŁA MIAŁA BYĆ JUŻ NAKRYTA DACHEM. PRACE OSTATECZNIE UKOŃCZONO W 1914 ROKU, KIEDY NASTĄPIŁO POŚWIĘCENIE KOŚCIOŁA.

Więcej czytaj w rozwinięciu tego newsa.

POZDRAWIAM
ZBIGNIEW DEC
ŻARY
Boże Narodzenie 2008
Boże

Staropolskim obyczajem, gdy w Wigilię gwiazda wstaje

Nowy Rok zaś cyfrę zmienia wszyscy wszystkim ślą życzenia.

Przy pięknej sposobności my życzymy Wam radości

aby wszystkim się darzyło z roku na rok lepiej było.

Z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia oraz Nowego Roku 2009 wszystkim Milnianom i Gontowlanom,
ich Rodzinom w kraju i za granicą składamy najserdeczniejsze życzenia dużo zdrowia, pomyślności i wszelkiej radości,
a naszej młodzieży życzymy możliwości zwiedzenia Milna.

Organizatorzy Pierwszego Zjazdu Milna i Gontowej.
Pamięć o zamordowanych 11 listopada 1944 w Milnie i Gontowie
Boże Od około 10 lat, każdego roku w dniu 11 listopada w Pacholętach z inicjatywy mieszkańców przybyłych z Milna i Gontowy, odprawiana jest msza święta w intencji zamordowanych w dniu 11.11.1944 r. w Milnie i Gontowie. Ksiądz w pierwszej części odczytuje wspomnienia i informacje o tym dniu, zredagowane przez Adolfa Głowackiego, następnie podaje intencję mszy za zamorodowanych, odczytując listę osób z Milna i Gontowy. Dziś jak co roku od wielu lat w sposób szczególny wspominamy 64 rocznicę zagłady polskiej części Milna oraz sąsiadującej z Milnem Gontowy. Data tego strasznego mordu nie była przypadkowa, Nacjonaliści Ukraińscy zrobili to w rocznicę odzyskania Niepodległości.

To nabożeństwo jest odprawiane za 54 męczenników, który oddali za ojczyznę to co najcenniejsze - swoje życie, za naszych znajomych, sąsiadów i bliskich, to wyraz pamięci na jaki zasługują, jak również hołd wszystkim ofiarom barbarzyństwa ukraińskiego. Do Pana Boga zanosimy prośby o światłość wieczną dla zamordowanych. Na Wszystkich Świętych nikt tam nie odmówi modlitwy, a kwiaty i znicze ofiarne nie ożywią ich mogił.

Nam żyjącym niech będzie to przestrogą, aby to straszne dzieło już się nie powtórzyło, a ta msza święta niech będzie również przypomnieniem dla następnych pokoleń, gdyż Ci którzy przywędrowali z Kresów Wschodnich na Zachodnie, kończą swój żywot. Niedługi już czas gdy ostatni krajan zamknie księgę dziejów Polaków z Milna i Gontowy.

Pozostaną po nich zanikające stopniowo wspomnienia, nagrobki rozsiane po cmentarzach całej Polski. Pozostaje nam apelować do młodych, aby pamiętali skąd ich ród i gdzie ich korzenie. I to, że pozostały tam prochy wielu pokoleń naszych przodków. Aby przekazali to dzieciom, bo ta czterowiekowa burzliwa przeszłość Kresów, zasługuje na uwagę, szacunek i pamięć potomnych

W rozwinięciu tego newsa lista pomordowanych. Kliknij poniżej "Czytaj więcej"
Maria Markowicz zd. Krąpiec.
Strona 35 z 36 << < 32 33 34 35 36 >
O projekcie
Inicjatorem i fundatorem założenia strony był Milnianin, Pan Władysław Zaleski z Warszawy. Od roku 2009 projekt Milno na Podolu jest prowadzony nieodpłatnie przez wolontariuszy. Coroczna opłata za miejsce na serwerze internetowym i nazwę domeny milno.pl jest pokrywana ze składek uczestników Zjazdów Milna i Gontowej
Zmień wygląd strony
Skórka
Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło

Zapamiętaj mnie



Rejestracja
Zapomniane hasło?
Krótkie wiadomości
Tylko zalogowani mogą dodawać krótkie wiadomości.

~Zdzislaw
DATA: 09/09/2023 18:26
Szukam informacji o rodzinach Byczków i Albańskich z Gontowy , szczególnie gdzie się osiedlili , w jakich rejonach czy miejscowościach obecnej Polski . Zapraszam mających wiedze na ten temat do kontak

^maria
DATA: 14/02/2020 19:45
Gontowiecki dzwon wykopali tz. "czarni archeolodzy" i nie wiadomo co z nim się stało

~zalz
DATA: 25/05/2019 19:56
Polecam książkę, druk komputerowy Dolka Głowackiego ze Szczecina poswieconą wsi Milno. Zbyszek Zaleski, Franusiów i Krawców syn

~marikot
DATA: 17/06/2018 09:14
Poszukuję info o Mariannie Formickiej z matki Wójtowicz

^Kazimierz
DATA: 03/01/2017 15:59
Użytkownika 'kasia88' prosimy o kontakt z administratorami

^Kazimierz
DATA: 15/10/2016 14:45
Użytkownika 'Lemona' prosimy o kontakt z administratorami

^Kazimierz
DATA: 20/07/2016 22:44
Użytkowniczka 'sylwiab' proszona o kontakt z administratorami

^Kazimierz
DATA: 17/03/2016 15:53
Użytkownika 'anna drozda' prosimy o kontakt z administratorem

^Kazimierz
DATA: 26/11/2015 22:28
Dzięki Maciejowi nowy album: Milnianie na Cmentarzu w Lutolu Suchym

^maria
DATA: 10/08/2015 21:02
W VIII Zjeździe Milnian i Gontowian udział wzięło 80 osób

Najnowsze zdjęcia


Kielich i patena


Kielich i patena


Kielich i patena


Kielich i patena


Kielich i patena


Kielich i patena


Kielich i patena


Kielich i patena

Security System 1.7 Š 2006 by BS-Fusion Deutschland
CTracker - cback.de


Copyright ©Grupa Przyjaciół Milna. Wykonanie: Remek Paduch & Kazimierz Dajczak 2008-2018