Strona Główna ˇ Forum ˇ Zdjęcia ˇ Teksty ˇ Szukaj na stroniePiątek, Grudnia 13, 2024
Nawigacja
Portal
  Strona Główna
  Forum
  Wszystkie teksty
  Mapa serwisu

Ilustracje
  Galeria zdjęć
  Album
  Stare mapy
  Stare pieczęcie

Teksty
  Historia
  Przodkowie
  Czasy Pawlikowskich
  Czasy przedwojenne
  II wojna światowa
  Po wojnie
  Zasłużeni Milnianie
  Adolf Głowacki:
Milno - Gontowa
  Ze starych gazet

Plany zagród
  Mapka okolic Milna
  Milno - Bukowina
  Milno - Kamionka
  Milnianie alfabetycznie
  Gontowa
  Gontowianie alfabetycznie

Literatura
  papierowa
  z internetu

Linki
  Strony o Kresach
  Przydatne miejsca
  Biblioteki cyfrowe

Konktakt
  Kontakt z autorami

Na stronie
Milno na Podolu
Najnowszy użytkownik:
Karolina
serdecznie witamy.

Zarejestrowanych Użytkowników: 159
Nieaktywowany Użytkownik: 0

Użytkownicy Online:

EwelinaZajac 1 tydzień
maria 1 tydzień
Kazimierz 2 tygodni
dark 3 tygodni
Jozef 8 tygodni
zbiniud19 tygodni
WEBHELA31 tygodni
zenekt31 tygodni
sierp34 tygodni
MarianSz44 tygodni

Gości Online: 2

Twój numer IP to: 18.97.14.83

Artykuły 331
Foto Albumy 67
Zdjęcia w Albumach 1883
Wątki na Forum 47
Posty na Forum 133
Komentarzy 548
Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło

Zapamiętaj mnie



Rejestracja
Zapomniane hasło?
Zagłosuj na nas

KRESY

Źródło historyczne z 1736 r.
Jedno z najstarszych źródeł historycznych o Milnie. Rok 1736. Hetman wielki koronny Józef Potocki prosi sejmik lwowski o rozstrzygnięcie, do którego województwa - wołyńskiego czy lwowskiego - mają należeć jego wsie Milno, Mszaniec, Wertełka i Ditkowce. Reszta dóbr z klucza załozieckiego była wtedy częścią ziemi lwowskiej. Natomiast Milno i wspomniane trzy wsie terytorialnie były zaliczane do Wołynia. Rodziło to problemy z różnymi taryfami opłat i obciążeń dla całych dóbr załozieckich.


[Źródło: Akta grodzkie i ziemskie z archiwum t. z. Bernardyńskiego we Lwowie w dalszym ciągu wydawnictwa Fundacyi Al. hr. Stadnickiego ogłaszane przez Towarzystwo Naukowe we Lwowie. Tom XXIII. Lauda sejmikowe wiszeńskie, lwowskie, przemyskie i sanockie 1731-1772. Wydał Antoni Prochaska. We Lwowie nakładem Towarzystwa Naukowego z zasiłkiem Ministerstwa Wyzn. Rel. i Ośw. Publ. Z pierwszej związkowej drukarni we Lwowie. 1928.]


Załoźce, 20 kwietnia 1736.
Odpowiedź hetmana w.
[ielkiego] kor.[onnego] dana ziemianom lwowskim.


(punkty nie związane z Milnem zostały pominięte przy przepisywaniu)


6. In reliquis /w pozostałych/ na WWIMci pp. posłów referuje się JWIMć p. wojewoda kijowski hetman w. kor. oraz nie mogąc mieć sine vulnere vulnus /straty bez straty/, gdy na dezolacyą anteriori hostilitate /poprzednią wrogością/ niepowetowaną całej prawie fortuny swojej patrzy, szuka w braterskich sercach całego prześwietnego województwa ruskiego a osobliwie in recognitione grata /w rozpoznaniu zasługującym na wdzięczność/ prześwietnej ziemi lwowskiej efficax antidotum /skutecznego środka zaradczego/, już nie w tem, co jest irremediabile /zgubne/ i co było publicum /wspólnym/ dla wszystkich fatum /losem/, ale w tem, co może być concessibile ad aliquam iustae alleviationis particulam /dozwolone w stosunku do pewnej niewielkiej części sprawiedliwej ulgi/, wsie Milno cum sortibus suis /ze swoimi przydziałami/, Mszaniec, Wertełki, Ditkowce do klucza załozieckiego dóbr JWImci p. wojewody kijowskiego hetmana w. kor. należące, czy do taryfy prześwietnego województwa wołyńskiego, czyli też do taryfy prześwietnej ziemi lwowskiej mają regulari /zgodnie z regułami/, dotąd in questione /kwestią sporną/ będące, adigebantur /byli zmuszeni/ przedtem do ponoszenia duplicati oneris /dwukrotnie zwiększonego ciężaru/, gdy nec ratio nec modus erat reducendi iniuriam ad mensuram coaequandae iustitiae /i nie było podstawy ani sposobu odwrócenia bezprawia w stronę do miary sprawiedliwości mającej być wyrównaną/, choć dla wszystkich w takowym terminie onerosissimae /bardzo ciężkie/, teraz przynajmniej ażeby od IMciów pp. komisarzów prześwietnej ziemi lwowskiej niebyły te wsie funditus /doszczętnie/ zrujnowane poddawane ad aliquam /w stosunku do jakiegoś/ prowiantów portationem miseram ad avita non supportandam instat et insistit /transportu nieszczęsnego, którego nie należy dowozić na odziedziczone ziemie domaga się i obstaje/ JWIMć p. hetman w. koronny, ile gdy z kondonowanych przez komisoryat rossyjskich trzechset porcyi prześwietnemu województwu ruskiemu przypada z nich na prześwietną ziemię lwowską sto dwadzieścia porcyi ustąpionych, w czem o skuteczną instancyą samychże WWIMci pp. posłów uprasza JWIMć p. wojewoda kijowski hetman w. koronny, zwłaszcza gdy jest już i komisya od Rrzptej per constitutionem /za pomocą ustawy/ 1717 titulo securitas /na mocy obwieszczenia/ wielmożnemu Józefowi wojewodzie kijowskiemu, urodzonemu Michałowi pisarzowi polnemu koronnemu Potockim i uspokojenie kontrowersyi między powiatem krzemienieckim, ziemią lwowską i dobrami Wnego wojewody kijowskiego naznaczona ad dirimendam et decidendam quaestionem /do sporu, który należy zakończyć i załatwić/, do którego województwa te moje wsie mają należeć.



Komentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
Copyright ©Grupa Przyjaciół Milna. Wykonanie: Remek Paduch & Kazimierz Dajczak 2008-2018