Strona Główna ˇ Forum ˇ Zdjęcia ˇ Teksty ˇ Szukaj na stronieCzwartek, Maj 13, 2021
Nawigacja
Portal
  Strona Główna
  Forum
  Wszystkie teksty
  Mapa serwisu

Ilustracje
  Galeria zdjęć
  Album
  Stare mapy
  Stare pieczęcie

Teksty
  Historia
  Przodkowie
  Czasy Pawlikowskich
  Czasy przedwojenne
  II wojna światowa
  Po wojnie
  Zasłużeni Milnianie
  Adolf Głowacki:
Milno - Gontowa
  Ze starych gazet

Plany zagród
  Mapka okolic Milna
  Milno - Bukowina
  Milno - Kamionka
  Milnianie alfabetycznie
  Gontowa
  Gontowianie alfabetycznie

Literatura
  papierowa
  z internetu

Linki
  Strony o Kresach
  Przydatne miejsca
  Biblioteki cyfrowe

Konktakt
  Kontakt z autorami

Na stronie
Milno na Podolu
Najnowszy użytkownik:
Marco Antonio Ozieranski
serdecznie witamy.

Zarejestrowanych Użytkowników: 149
Nieaktywowany Użytkownik: 0

Użytkownicy Online:

maria 1 tydzień
Adolf 1 tydzień
Kazimierz 5 tygodni
Adam10 tygodni
zenekt12 tygodni
sierp12 tygodni
MarianSz19 tygodni
Remek22 tygodni
maciejm23 tygodni
pawelm1033 tygodni

Gości Online: 4

Twój numer IP to: 3.238.130.97

Artykuły 330
Foto Albumy 64
Zdjęcia w Albumach 1873
Wątki na Forum 40
Posty na Forum 109
Komentarzy 535
Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło

Zapamiętaj mnieRejestracja
Zapomniane hasło?
Zagłosuj na nas

KRESY

Milno - opis wsi z 1884 roku
[źródło: Rys geograficzno - statystyczny złoczowskiego okręgu szkolnego wraz z dokładnym opisem poszczególnych miejscowości obu powiatów (złoczowski i brodzki). Opracował Bronisław Sokalski. Nakładem Towarzystwa pedagogicznego oddziału złoczowskiego. Złoczów 1885.]


Milno z częściami Bukowina i Podliski (poczta Załośce, odległość 8 km) wieś, położona na wyżynie podolskiej na wschód od Załoziec w pobliżu granicy rosyjskiej. Okolica pagórkowata, w stronie południowej i zachodniej pokryta dąbrowami, wznosi się od 342 do 385 m. n. p. m. Zabudowania leżą w dolinie nastającego tu dopływu Seretu, Huk zwanego. Potok nastaje z trzech źródeł, z których jedno leży na ogrodach Bukowiny, drugie na sianożęciach Huk zwanych (w stronie wschodniej), a trzecie w stronie północnej na sianożęciach, Krasowiczyzna zwanych, poniżej folwarku Halawy. Grunta częścią czarnoziemne romuszowate, częścią z pokładem gliny nieprzepuszczalnej, wreszcie piaski z gliną i piaski czyste.

Gospodarka rolna we dworze trzypolowa, w gminie cześcią trzypolowa, przeważnie jednak wielopolowa, bez pozostawiania ugorów. Ścierniska, tak w gminie, jak i we dworze, leżą odłogiem nie obsiane żadnymi trawami pastewnymi. Z płodów udaje się najlepiej jęczmień i kartofle, a na ziemi torfiastej, w dolinie potoku kapusta. Dwóch gospodarzy zajmuje się uprawa chmielu. Bydło i konie w gminie bardzo liche, we dworze znajduje się bydło rasy "Cseky" i tyrolskie. Chów owiec, wskutek zaprowadzenia gospodarki wielopolowej, podupadł znacznie. Pszczelnictwem zajmuje się tylko dwór, miejscowy ksiądz pleban i kilku gospodarzy, łącznie około 360 pni. Sady pielęgnują przeważnie śliwowe i jabłoniowe, zakładając wśród pól tak zwane futory z pasiekami lub bez, które obsadzają drzewami owocowymi. We wsi oprócz kilkunastu małych sadów, znajduje się u miejscowego księdza plebana rozległy 15 morgowy sad.

Mieszkańcy w przeważnej liczbie z zachodniej Galicyi tu przybyli, zajmują się bądź tkactwem, wyrabiając na warstatach własnej roboty, płótna, pasy, kilimki, letniki wełniane i zapaski, bądź szewstwem, krawiectwem i kowalstwem. We wsi jest kilku bednarzy, kuśnierzy, szklarz, introligator, 2 młynki wodne (dworskie) i 3 wiatraki.

Parafia łacińska i sąd powiatowy w Załoścach; grecko katolicka w miejscu.

W tej gminie są dwie szkoły: etatowa, założona w r. 1872, do której na 268 uzdolnionych uczęszcza 92 dzieci, i filialna, do której na 100 uzdolnionych uczęszcza 46 dzieci. Powierzchnia ogrodu szkolnego 43,19 ara. Język wykładowy polski i ruski.

Statystyczne:

Liczba ludności: 2299; a to: rzymskokatolickiej 1065, greckokatolickiej 1056, izraelitów 178.

Gmina posiada: 3716 morgów ziemi. Dochód = 6733 złotych reńskich; podatek = 1528 złr. Dwór posiada: 2161 morgów ziemi. Dochód = 2171 złotych reńskich; podatek = 433 złr. Z ziemi urodzajnej przypada: 3598 morgów na grunty orne, 381 morgów na łąki i ogrody, 169 morgów na pastwiska, 1532 morgi na lasy (dworskie).Komentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Copyright ©Grupa Przyjaciół Milna. Wykonanie: Remek Paduch & Kazimierz Dajczak 2008-2018