Strona Główna ˇ Forum ˇ Zdjęcia ˇ Teksty ˇ Szukaj na stronieWtorek, Lutego 07, 2023
Nawigacja
Portal
  Strona Główna
  Forum
  Wszystkie teksty
  Mapa serwisu

Ilustracje
  Galeria zdjęć
  Album
  Stare mapy
  Stare pieczęcie

Teksty
  Historia
  Przodkowie
  Czasy Pawlikowskich
  Czasy przedwojenne
  II wojna światowa
  Po wojnie
  Zasłużeni Milnianie
  Adolf Głowacki:
Milno - Gontowa
  Ze starych gazet

Plany zagród
  Mapka okolic Milna
  Milno - Bukowina
  Milno - Kamionka
  Milnianie alfabetycznie
  Gontowa
  Gontowianie alfabetycznie

Literatura
  papierowa
  z internetu

Linki
  Strony o Kresach
  Przydatne miejsca
  Biblioteki cyfrowe

Konktakt
  Kontakt z autorami

Na stronie
Milno na Podolu
Najnowszy użytkownik:
decwladyslaw
serdecznie witamy.

Zarejestrowanych Użytkowników: 153
Nieaktywowany Użytkownik: 0

Użytkownicy Online:

artdeco926 1 dzień
Adolf 1 dzień
maria 4 dni
MarianSz 5 dni
Kazimierz 2 tygodni
zenekt 4 tygodni
Remek15 tygodni
Jozef21 tygodni
Zdzislaw41 tygodni
matheo242 tygodni

Gości Online: 15

Twój numer IP to: 44.212.99.248

Artykuły 330
Foto Albumy 66
Zdjęcia w Albumach 1888
Wątki na Forum 43
Posty na Forum 119
Komentarzy 544
Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło

Zapamiętaj mnieRejestracja
Zapomniane hasło?
Zagłosuj na nas

KRESY

Inwentarz dóbr Milno i Gontowa 1814 rok

Inwentarz dóbr Milno i Gontowa 1814 rok.


Opisanie wszystkich budynków dworskich i folwarcznych wsi Milna i Gontowy.

Jadąc z Blichu jest karczemka niezajezdna, Podlisiecka zwana, z drewna budowana w tej ściany z chrustu grodzone, gliną wylepione, reperacji potrzebujące, dach na krokwiach snopkami poszyty, około izby od stawku są Przyspy chrustem grodzone miejscami zdezelowane. Wchodząc od sieni drzwi z tarcic dębowych na biegunach z zakrętkami, komin z chrustu grodzony, gliną wylepiony nad dach wyprowadzony. Z tąd po lewej ręce drzwi do Izby szynkowej sosnowe na zawiasach i hakach żelaznych, w których klamki, podklamcza i antabki brakuje, powała z chrustu grodzona gliną lepiona, okien małych z szkła różnego bez okowu troje, piece ogrzewalny i piekarski z kominem kamienne, stół sosnowy wąski ordynaryjny jeden, tusz pod ścianami długich dębowych dwa, zydel połamany i lada na biegunie drewnianym dębowa z Alkierza odmykana na trunki.

Z tej Izby drzwi sosnowe na zawiasach i hakach z wrzeciążem i skoblami żelaznemi do Alkierzyka. W tym powała jak w Izbie, okno jedno z szkła różnego, bez okowu małe. Z tąd drzwi do Komórki dębowe ordynaryjne, na biegunach drewnianych z wrzeciążem i skoblami żelaznemi, w tej powała z chrustu grodzona, okienko, czyli dziura mała bez szkła dla widoku i ligar jeden pod beczki. Powróciwszy do Sieni wspomnianych naprzeciwko jest Izba druga, większa z Alkierzem, mieszkalna. Drzwi na biegunach, powała z tarcic, okien cztery bez szkła próżnych i piec ogrzewalny kamienny zrujnowany. Z tąd drzwi do Alkierza sosnowe, stolarskiej roboty, o jedney zawiasie na hakach, powała z tarcic a okna nie ma. Przy tej Karczemce
Grobla stawku Podlisieckiego, tarasem wyłożona runem i ziemią nawieziona, od wody palami dębowemi umocowana, na którey Śluza razem z Potokami z drzewa tartego dębowego ma zastawek gruntowych dwie i trzecią do Potoków zbudowane, nad któremi Most z opótków dębowych ułożony, od wody kaptur do zastawek a z drugiej strony poręcze mający.

Tamże przy Potokach Młyn na Podliskach zwany na dwa kamienie z drzewa budowany, ściany i słupy dylowane mający, nad którym dach, na krokwiach snopkami poszyty. Zachodząc do Młyna drzwi dębowe pojedyncze, na biegunie z zamkiem drewnianym. Śrótownia sosnowa jedna, skrzyń roboty stolarskey dwie, z tych jedna sosnowa z wiekiem i skoblami żelaznemi, kół palecznych dwoje i wodnych dwoje, wałów dwa, przy tych żelaziwo i otwór mielniczy, tamże Pud, do którego wschodki o pięciu stopniach dębowych, tam kamieni wierzchniaków dwa i tyleż Sporniaków, wszystkie cztery z żelaziwem mielnickie. Przy kamieniach jest beczek bednarskich z obręczami drewnianemi dwie, koszów sosnowych stolarskiej roboty z Krętami i Koszytkami dwa. Z tego Młyna po lewej ręce są drzwiczki dębowe drugie, na biegunach drewnianych bez okowu do Potoku wychodzące, gdzie przy Potokach i wschodki dębowe o pięciu stopniach znajdują się.

Wyżej rzecznego stawku jest Grobla na Krasowiczynie od wody z kraju tarasem i palami umocowana a sama długość Grobli palami burtowaniem i opłótkami aż do Młyna ufundowana, na której Śluza o czterech zastawkach z drzewa tartego, której budowa klamrowana. Most na Śluzie a drugi na spadku wody na Potokach, oba z brusów ułożone.

Młyn w podobny sposób jak na Podliskach zbudowany z takiemiż wewnętrznemi rekwizytami.

Z tąd dalej idąc do Folwarku Mileńskiego jest Karczemka niezajezdna na Krasowiczynie zwana, stara z drzewa budowana, reperacyi potrzebująca. W tey ściany w strychulcach walkowane, dach na krokwiach snopkami poszyty. Wchodząc do Sieni drzwi dębowe pojedyncze na biegunach z zamkiem drewnianym. Po prawej ręce Izba szynkowa , do której drzwi dębowe pojedyncze na biegunach z klamką drewnianą, powała z chrustu grodzona, gliną wylepiona, okien troje z szyb różnych, jednoy szyby braknie, piec ogrzewalny i piekarski z kominem do Sieni tylko wychodzącym, kamienne, stół sosnowy ordynaryjny jeden, ław pod ścianami dębowych dwie, ławek pod piecem dwie i zydel dębowy jeden. Z tej Izby wchód o samych tylko odźwirkach próżnych do Komórki gdzie powała z chrustu grodzona, gliną wylepiona, okno z szyb czterech bez okowu.

Przy tej Karczmie jest Ogród warzywny dla Szynkarza rowem okopany.

Komentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
Copyright ©Grupa Przyjaciół Milna. Wykonanie: Remek Paduch & Kazimierz Dajczak 2008-2018