HISTORIA BUDOWY KOŚCIOŁA W MILNIE
Dodane przez MariaM dnia Stycznia 09 2013 10:06:19

Z wielką radością dodajemy do strony Milno na Podolu; opracowanie Pana Adolfa Głowackiego na temat budowy Kościoła pw Świętego Jana Chrzciciela w Milnie. Jest to opracowanie na podstawie Księgi Kasowej Budowy kościoła w Milnie, którą przekazała Maria Zaleska Łanowa z Gliwic. To jeden z niewielu dokumentów, które zachowały się, a które pokazują nam historię naszych przodków. Zapraszam do lektury.
Maria Markowicz (Krąpiec).

KSIĘGA KASOWA
Budowy kościoła w Milnie

Pod koniec listopada 2012 roku, zadzwoniła do mnie Marysia Zaleska-Łanowa z Gliwic i obwieściła radosną nowinę: Odnalazła się księga kasowa budowy kościoła w Milnie!. Odkryto ją w trakcie remontu. Owinięta w płótno w 1978 roku przez jej ojca Jana, leżała w domowym lamusie rzeczy zapomnianych. Choć mocno zniszczona, stanowi bezcenną pamiątkę naszej kresowej przeszłości. Piętnastu lat historii, wielkiej ofiarności, olbrzymiego wysiłku i dowód przywiązania naszych ziomków do kościoła. Rzuca też nowe światło na to wspaniałe dzieło i pozwala poznać, w jakim trudzie, przy wsparciu Gontowy, wznoszono tę świątynię i tworzono mileńską parafię. Ta księga to również świadectwo poświęcenia i ciężkiej pracy księży, którzy budowę prowadzili. Myszy dobrały się gdzieś do niej, zanim znalazła się u Jana Zaleskiego.
Budowę poprzedziła umowa pomiędzy Komitetem Budowy Kościoła i budowniczym Andrzejem Stawarskim, zawarta 31 maja 1908 roku. A oto podstawowe ustalenia tej umowy.
Komitet w tym roku oddaje p. Andrzejowi Stawarskiemu budowę kościoła za 32 tysiące koron (16 tys. florenów) i zobowiązuje się dać:
1. Kamień do całego kościoła
2. Wapno potrzebne do całej budowy
3. Cegłę na sklepienia
4. Bierze na własną rękę materiał i wstawienie posadzki
Mury całej budowy mają być metrowe. P. A. Stawarski zobowiązuje się dać podwójne drzwi w zakrystii (jedne wahadłowe), gromozwór i dach pokryć dachówką z Kołomyi. Więźba ma być sosnowa, ościeża okien rzeźbione w kamieniu, okna żelazne. Komitet zobowiązuje się dać skład na narzędzia i chatę na mieszkanie dla ludzi.
Krzyż ma być ozdobny, a kula miedziana w ogniu złocona. Pan A. Stawarski ma być regularnie, aż do zakończenia budowy i zostawić 2000 koron kaucji gwarancyjnej. Balustrada na chór ma być żelazna.
Milno 31 maja 1908 rok
Podpisy ks. Walerian Dziunikowski
Andrzej Stawarski
Jan Krąpiec
Józef Dec
Jan Szczepanów
+ Józef Olejnik
+ Maciej Zawadzki z Gontowy (wójt))
+ Wojciech Olszowski z Gontowy
CAŁOŚĆ OPRACOWANIA W KATEGORII ARTYKUŁY
Rozszerzona zawartość newsa