Wystawa plenerowa - "Spojrzyj na Kresy Nasze" w Zbąszynku.
Dodane przez Kazimierz dnia Maja 05 2015 22:58:02

Świebodziński Związek Kresowian Koło Terenowe Kosieczyn - Zbąszynek oraz Zbąszynecki Ośrodek Kultury zaprasza wszystkich do obejrzenia wystawy SPOJRZYJ NA TE KRESY NASZE. Wystawę umieszczono na skwerku przy lokomotywie w centrum Zbąszynka. Oficjalnego otwarcia dokonał dnia 25.04.2015 zastępca burmistrza Zbąszynka Jan Makarewicz, który w swoim wystąpieniu wspominał zanikającą kulturę i mowę przywiezioną przez przesiedleńców z Kresów.

Wystawa poprzedza odsłonięcie tablicy pamiątkowej poświęconej 70 rocznicy przyjazdu wygnańców z Kresów Wschodnich na Ziemie Zachodnie, swą tematyką przypomina tamte wydarzenia. Organizatorzy proponują spojrzenie na Kresy poprzez zdjęcia z tamtych lat, dokumenty i pamiątki przechowywane w domowych archiwach, jako największe skarby, oraz poprzez strofy wierszy napisanych przez prostych ludzi w chwilach największych emocji.

Wśród pierwszy zwiedzających była pani Czesława Zaleska z Milna, która swojemu wnukowi pokazywała jego pradziadka i tłumaczyła znaczenie dokumentów. Pan Olgierd Zygmunt Chomicz opowiadał, że z jego rodzinnej wsi Burdziewicze w woj. Nowogródzkim nie ma żadnych pamiątek, bo całkowicie spłonęła w czasie działań wojennych, Mieczysław Półtorak pokazywał znajomym swoich przodków. Wszyscy oglądali świadectwo Marii Szczotkówny z 1927 roku, na którym znajdują się oceny z przedmiotów "ćwiczenia cielesne" i "roboty kobiece". Podziwiali Kontrakt Darowizny z 1897 roku, który jest najstarszym dokumentem na wystawie, oraz pochylali się nad dokumentami przesiedleńczymi. Wraz z wygnańcami z Kresów przyjechały sprzęty kościelne, które przechowywane są obecnie w kościołach w Rogozińcu, Kosieczynie i Kręcku.

Wystawa, mimo że nie jest okazała budzi zainteresowanie mieszkańców. Organizatorzy apelują do tych wszystkich, którzy posiadają podobne dokumenty i pamiątki o ich udostępnienie, aby wystawę można było powtórzyć w poszerzonej wersji, a wszystkim, którzy dokumenty udostępnili serdecznie dziękują.
Spojrzyj na te Kresy nasze - powspominaj, może zatęsknisz - zapraszamy.

Galera zdjęć.


/tekst i fotografie: rodzina Mikuła ze Zbąszynka/
Rozszerzona zawartość newsa