KRUCYFIKS Z MILNA
Dodane przez maria dnia Grudnia 23 2014 19:41:53

Krucyfiks z kościoła w Milnie


Ksiądz Aleksander Markiewicz opuszczając Milno zabrał ze sobą Krucyfiks stojący na tabernakulum w kościele i przywiózł Go do Bojkowa koło Gliwic. Gdy był bardzo chory i przygotowywał się do wyjazdu z Bojkowa / w nieznanym nam kierunku / krzyż ten przekazał Janowi Gaździckiemu pochodzącemu z Milna. Krucyfiks do chwili obecnej przechowywany był w rodzinie Jana Gaździckiego. W październiku 2014 r. wnuczka Jana - Bronisława Krąpiec z d. Zając przekazała mi ten stary, zniszczony ale pamiątkowy krzyż. Wcześniej uzgodniliśmy, że odrestaurujemy ten krzyż aby następne pokolenia Milnian i nie tylko, mogli podziwiać ten wspaniały, pamiątkowy krucyfiks, który na pewno znajdzie godne miejsce na ołtarzu w kościele.

Krucyfiks jest już po renowacji, posrebrzony a wizerunek Pana Jezusa został pozłocony a z tyłu na pionowej belce krzyża umieszczono podwójny grawer z napisem "Milno na Podolu."

Nie wiemy z którego roku ten krucyfiks pochodzi, może sprzed I wojny światowej, a może po niej?.

Bardzo proszę o wsparcie finansowe tej renowacji, posrebrzenia i pozłocenia tak bardzo cennej pamiątki z Kościoła p w. Św. Jana Chrzciciela w Milnie.

Podaję konto: Bank PKO SA I Oddz. Międzyrzecz
92 1240 3578 1111 0010 2425 2471 z dopiskiem Pawłowski Tadeusz
Tytułem: Krzyż

Dziękuję bardzo
Maria Zaleska
Rozszerzona zawartość newsa