Kooperatywa w Milnie.
Dodane przez maria dnia Marca 26 2010 19:04:29
Kooperatywa, to doktryna społeczna, która zrodziła się pod koniec XIX wieku.
Władza prawodawcza należy do ogółu jej członków.
Kooperatywa miała stanowić fundament przyszłego wolnościowego i komunistycznego społeczeństwa i można ją podzielić na kilka grup: spożywcza, kredytowa, rolna, wytwórcza itc.
W okresie wojny w Milnie zamknięto polskie sklepy a istniała tylko kooperatywa o nazwie "Dobrobyt";. Aktywnym organizatorem kooperatywy w Milnie był miejscowy ksiądz z cerkwi Andrzej Iszczak.
Kooperatywa zrzeszała tylko Ukraińców i udziały członkowskie wynosiły 8 złotych od rodziny. W roku 1938 mileńska kooperatywa liczyła już 174 udziałowców i była największą w powiecie.
Na początku kooperatywa mieściła się w domu Gnata Paszkiewicza na Krasowiczynie a następnie u Dymitra Słobodiana.
W latach 1930-tych przeniesiono kooperatywę do nowo wybudowanego budynku gminnego "Na Doskoczówce";. / Na Krasowiczynie mieszkał p. Doskocz i górę obok stojącą nazywano "Doskoczowa Góra"1;/.
Następnie powstała filia kooperatywy na Kamionce i mieściła się w prywatnym domu Pawła Borodiuka, gdzie sprzedawcami byli: Chwedor Kuczmaj, Iwan Dec i Michał Marcijaś.
Kierownikiem kooperatywy na Kamionce był Piotr Janów a jego pracownikami Jan Karaim i Paweł Borodiuch.
W kooperatywie w Milnie obiegową walutą były: jaja, zboże, przędziwo i złom powojenny zbierany na mileńskich polach.
W 1926 roku otwarto w Milnie pierwszą w powiecie mleczarnię to znaczy punkt zbioru mleka. Ludność przynosiła codziennie mleko, które następnie było przewożone do Załoziec i służyło do wyrobu masła. Punkt skupu mleka należał także do kooperatywy.
Kooperatywę na Bukowinie opisałam w poprzednim artykule powołując się na wiadomości Mieczysława Deca z Bukowiny.

Opracowała Maria Zaleska