Zdjęcia z I wojny światowej - Gontowa
Dodane przez Remek dnia Grudnia 18 2014 15:38:00
Uwaga: Na stronach internetowych Austriackiej Biblioteki Narodowej (Österreichische Nationalbibliothek) są dostępne cztery zdjęcia wykonana w okolicach Milna i Gontowy w czasie I wojny światowej. Fotografie są w dużej rozdzielczości (długi bok - 1680 pikseli). Niestety, nie możemy ich użyć na stronie z powodu praw autorskich. Konieczne byłoby wykupienie drogiej licencji, a nie dysponujemy takimi funduszami.

Nasi Czytelnicy mogą jednak obejrzeć te zdjęcia klikając w podane niżej linki. Prowadzą one do stron projektu Europeana 1914-1918, gdzie są zamieszczone pomniejszone wersje, dostępne na licencji Public Domain. Pod każdą fotografią będzie jednak link do oryginalnej wersji - w języku angielskim "View item at: Austrian National Library". Zachęcamy do zajrzenia i obejrzenia tych fotografii w dużej rozdzielczości.


Samych wiosek na nich niestety nie widać, są tam jedynie austriackie umocnienia w okolicach Kamienieckiej Dębiny, suszarnia drewna na słupy i budująca się stacja transformatorowa. Na zamieszczonym poniżej fragmencie mapy w samym środku widać wzgórze 377, na rozstaju dróg poniżej Bukowiny. Na południowy zachód od niego jest Kamieniecka Dębina, na której skraju znajdowały się austriackie umocnienia, a dalej za nimi suszarnia i stacja transformatorowa.


Fragment austro-węgierskiej mapy topograficznej w skali 1:75.000 z 1911 roku

1. Bunkier odporny na pociski armatnie na zachód od Gontowy, około 600 kroków w kierunku południowo-zachodnim od wzgórza 377 na brzegu lasu na wschód od Załoziec.

Granatsicherer TRADITOR (Geschütz ###) westlich GONTOWA, cca 600 Schritte südwestlich der Kote 377 an der Waldlisiere östlich von ZALOSCE.
2. Bunkier odporny na pociski armatnie na zachód od Gontowy, około 600 kroków w kierunku południowo-zachodnim od wzgórza 377 na brzegu lasu na wschód od Załoziec.

Granatsicherer TRADITOR (Geschütz ###) westlich GONTOWA, cca 600 Schritte südwestlich der Kote 377 an der Waldlisiere östlich von ZALOSCE.
3. Suszarnia dla słupów wysokiego napięcia w budynku w Gontowie.

Trockenofen für Hochspannungs-Hindernispflöcke im Aufbau ib´nGontowa; Drying oven for high voltage obstacles, in construction in Gontowa
4. Rusztowanie dla stacji transformatorowej na zachód od Gontowy, 1 kilometr na południowy zachód od wzgórza 377.

Gerüst für Transformatorenstand (H.H.Anlage westlich GONTOWA, 1 km südwestlich der Kote 377.