Po opracowaniach „Wioska naszych przodków” i „Mileński cmentarz”, zamieszczam zestaw powiększonych zdjęć jej mieszkańców. Tych, którzy wyruszyli w świat za chlebem i tych którzy po I wojnie przywrócili wieś do życia, umacniali w niej polskość, przeżyli kolejną jej zagładę, wygnanie, rozproszenie i wrastanie w nowe ziemie. Pionierów, którzy zachodnie ziemie ożywiali, tchnęli w nie polskiego ducha i w niej spoczęli. Tych którzy przelewali krew za ojczystą ziemię i już do niej nie wrócili. Dodaję je do istniejących, aby przypomnieć tych ludzi, ich losy, przeżycia, ciężką pracę i przywiązanie do ziemi. Tylko część osób udało się ustalić, resztę czas zatarł w pamięci i nie ma już kogo zapytać jak się nazywali. Przy ustalonych podaję dawne i ostatnie miejsce zamieszkania. Ostatnie pomijam dla mieszkających w miejscowościach, gdzie zdjęcie zostało zrobione.
Dawne, to numery ze szkiców i lotniczych zdjęć wioski z opracowania Milno-Gontowa. Z literą B-Bukowina, K-Kamionka, G-Gontowa. Inne oznaczenia: znm-zmarł na miejscu, znw-zginął na wojnie, zU-zamordowali Ukraińcy, NU-nieustalony. W opisach kolejność osób od lewej strony.
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.
Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.
Brak ocen.
O projekcie
Inicjatorem i fundatorem założenia strony był Milnianin, Pan Władysław Zaleski z Warszawy. Od roku 2009 projekt Milno na Podolu jest prowadzony nieodpłatnie przez wolontariuszy. Coroczna opłata za miejsce na serwerze internetowym i nazwę domeny milno.pl jest pokrywana ze składek uczestników Zjazdów Milna i Gontowej