Ksiądz Aleksander Markiewicz opuszczając Milno zabrał ze sobą Krucyfiks stojący na tabernakulum w kościele i przywiózł Go do Bojkowa koło Gliwic. Gdy był bardzo chory i przygotowywał się do wyjazdu z Bojkowa / w nieznanym nam kierunku / krzyż ten przekazał Janowi Gaździckiemu pochodzącemu z Milna. Krucyfiks do chwili obecnej przechowywany był w rodzinie Jana Gaździckiego. W październiku 2014 r. wnuczka Jana - Bronisława Krąpiec z d. Zając przekazała mi ten stary, zniszczony ale pamiątkowy krzyż. Wcześniej uzgodniliśmy, że odrestaurujemy ten krzyż aby następne pokolenia Milnian i nie tylko, mogli podziwiać ten wspaniały, pamiątkowy krucyfiks, który na pewno znajdzie godne miejsce na ołtarzu w kościele.
Krucyfiks jest już po renowacji, posrebrzony a wizerunek Pana Jezusa został pozłocony a z tyłu na pionowej belce krzyża umieszczono podwójny grawer z napisem "Milno na Podolu."
Nie wiemy z którego roku ten krucyfiks pochodzi, może sprzed I wojny światowej, a może po niej?.
Bardzo proszę o wsparcie finansowe tej renowacji, posrebrzenia i pozłocenia tak bardzo cennej pamiątki z Kościoła p w. Św. Jana Chrzciciela w Milnie.
Podaję konto: Bank PKO SA I Oddz. Międzyrzecz
92 1240 3578 1111 0010 2425 2471 z dopiskiem Pawłowski Tadeusz
Tytułem: Krzyż
mariadnia grudnia 26 2014 16:15:22
Wygląd Krucyfiksu po renowacji można zobaczyć w galerii zdjęć w albumie " Milno dawniej"
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.
Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.
Brak ocen.
O projekcie
Inicjatorem i fundatorem założenia strony był Milnianin, Pan Władysław Zaleski z Warszawy. Od roku 2009 projekt Milno na Podolu jest prowadzony nieodpłatnie przez wolontariuszy. Coroczna opłata za miejsce na serwerze internetowym i nazwę domeny milno.pl jest pokrywana ze składek uczestników Zjazdów Milna i Gontowej